Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جشنواره رقص و آواز محلی در جزیره کرت یونان

جشنواره رقص و آواز محلی در جزیره کرت یونان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امسال شهر هراکیلون در جزیره کرت یونان، میزبان سومین دوره فستیوال “پان کرتا و کانتاتا” بود. این فستیوال، جشنواره رقص محلی و آواز عاشقانه است که اولین

آگهی

امسال شهر هراکیلون در جزیره کرت یونان، میزبان سومین دوره فستیوال “پان کرتا و کانتاتا” بود. این فستیوال، جشنواره رقص محلی و آواز عاشقانه است که اولین بار در شهر آنوگیا، نزدیک رتیمون برگزار شد و هدفش شناساندن فرهنگ منطقه کرت به گردشگران است.

یکی از مسئولان سازمان فرهنگی آنگونیا درباره آوازهای “کانتاتا کرتی” می گوید: «در گذشته جوانی که عاشق می شد، با دوستانش به خانه معشوق می رفت. با ساز ماندولین و لائوتوس (لوت یونانی)، پایین بالکن محبوب می ایستاند، ساز می زدند و آوازهای مانتینادِس می خواندند تا دل معشوق را بربایند.»

جزیره کرت، قدیمی ترین جزیره یونان است. هر پساله توریستهای زیادی از سراسر جهان برای دیدن مناظر باشکوه و سواحل کوهستانی این جزیره به اینجا می آیند.

مسئولان سازمان گردشگری منطقه می خواهند برای جذب گردشگران، جنبه های فرهنگی و سنتی این جزیره را برجسته کنند. میکالیس وامیداکیس، یکی از مسئولان این سازمان می گوید: «فرهنگ و توریسم در کرت جدایی ناپذیرند. این جزیره پیشینه فرهنگی بسیار غنی دارد. هدف ما در سازمان “گردشگری منطقه کرت” این است که این فرهنگ را بیشتر بشناسانیم تا توریستهای بیشتری به این منطقه بیایند. می خواهیم نشان دهیم که جزیره ما به جز آفتاب و سواحل زیبا چیزهای دیگر هم دارد.»

امسال گردشگرهای زیادی برای شرکت در “فستیوال پان کرتا” به هراکلیون آمده بودند. یک گردشگر بلژیکی می گوید: «آنچه برای من بیش از هر چیز دیگر جالب است، روحیه مردم کرت است: مردمی هستند گرم، خوشرو و خیلی مهربان.»

کوچه های هراکلیون فقط محل گذر موسیقیدان ها نبود. عده ای هم در این جشنواره “مانتیاندس” می خوانند.
مانتینادس نوعی هنر شعرخوانی به شکل روایت یا گفتگو است. این هنر در بخشهای مختلف یونان، بویژه در جزیره کرت اهیمت دارد.در اینجا “مانتینادس” به همراه سازهای چنگ کرتی، و لائوتوس (لوت کرتی) اجرا می شود. ترانه های مانتینادس کرتی درباره عشق و مرگ و زندگی است.

استادیوم آزادی محل برگزاری بخش دوم جشنواره است: رقص پان کرتا. در جشن امسال سی و پنج گروه رقص همراه با هفت صد رقصنده، رقص های محلی کرتی را اجرا کردند.

نیکوس ورتزوس مدیراین رویداد می گوید: «هدف ما نشان دادن تنوع و شکوه سنتهای رقص و موسیقی در کرت است. اهالی کرت شیدا هستند.»

هر رقص به یک ناحیه از جزیره مربوط می شود و داستان خاصی را روایت می کند اما در همه آنها عنصر قهرمان پروری و روحیه طغیان مخصوص اهالی کرت دیده می شود.

یورگوس میتروپولوس، خبرنگار یورونیوز از هراکلیون می گوید: «کرت نه تنها به خاطر آثار تاریخی و سواحل زیبا و مناظر حیرت انگیز، بلکه به خاطر سنت موسیقی و رقصش نیز معروف است. جشنواره “رقص پان کرتا و کانتاتا” اهالی کرت را از گوشه و کنار دنیا یک جا گرد می آورد و فرصتی برای آشنا شدن با فرهنگ و واقعیت این جزیره است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟