Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

روایت جنگ افغانستان در جشنواره فیلم ونیز

روایت جنگ افغانستان در جشنواره فیلم ونیز
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فیلم «یک جنگ» اثر «توبیاس لیندهولم» کارگردان دانمارکی است. این فیلم که داستان یک سرباز دانمارکی را در جنگ افغانستان روایت می کند در بخش «افقها»ی

آگهی

فیلم «یک جنگ» اثر «توبیاس لیندهولم» کارگردان دانمارکی است. این فیلم که داستان یک سرباز دانمارکی را در جنگ افغانستان روایت می کند در بخش «افقها»ی جشنواره ونیز به نمایش در آمده است.

داستان فیلم از این قرار است که وقتی گروهانِ سرباز دانمارکی زیر آتش سنگین طالبان قرار می گیرند، این سرباز که «کلاوس» نام دارد تصمیمی مهم می گیرد که پیامدهایی جدی برای خود او و خانواده اش در بر دارد.

این کارگردان درباره انگیزه ساخت فیلمش می گوید: «نبرد افغانستان نخستین جنگ برون مرزی دانمارک است، (جنگی) که به هر حال، معرّف نسل جوانِ همسن و سالِ من در اروپا است، بنابراین من فکر کردم که موضوع مهمی است و باید به آن نگاه کرد. »

فیلم «یک جنگ» قرار است دهم سپتامبر در اروپا اکران شود. «پیلو آزبائک» بازیگر این فیلم امیدوار است که فیلم تماشاگرانش را به فکر وادارد. او می گوید: «فکر نمی کنم کار ما جواب دادن باشد، کار ما مطرح کردن سوالها است و فیلم توبیاس قطعاً فیلمی است که باعث می شود از خودمان بپرسیم، چطور می توان به نام دموکراسی آدم کشت؟ چطور می توانیم این سربازان جوان را وادار کنیم که خواست ما را در افغانستان و عراق و هر جای دیگر انجام بدهند؟»

یک فیلم دیگر درباره جنگ افغانستان نیز به نام «Man Down» در بخش «افقها»ی جشنواره ونیز حضور دارد. فیلم، داستان دو دوست را تعریف می کند که در یک محله بزرگ می شوند و تصمیم می گیرند که برای به تفنگداران دریایی آمریکا بپیوندند، تا جایی که یکی از آنها با بازی «شیا لابیوف» با خیانت و مرگ روبرو می شود. این بازیگر در نشست خبری، درباره همکاری اش با «نیک جونز» که خودش پیش تر یک تنفگدار دریایی بوده، صحبت کرد.

او گفت: «تا حد ممکن به جنگ نزدیک می شوید، بنابراین من و او تقریبا هر دقیقه کنار هم بودیم. اساساً من و نیک با هم زندگی کردیم. او صبح من را بیدار می کرد و با هم غذا می خوردیم، همیشه، درباره همه چیز با هم صحبت می کردیم، بنابراین من او در وضعیت فکریِ یکسانی بودیم. خوب از همدیگر همه چیز را می پرسیدیم، خوب اسم این کار چیست؟ نمی دانم، یک جور مربیگری یا همچنین چیزی.»

زمان اکران این فیلم هنوز مشخص نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد