درخواست کیمیایی برای اکران فیلم توقیفی «خط قرمز»

درخواست کیمیایی برای اکران فیلم توقیفی «خط قرمز»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

مسعود کیمیایی خواستار اکران فیلم توقیفی «خط قرمز» در سینماهای گروه تجربه و هنر شد.

به گزارش ایلنا، مسعود کیمیایی در پاسخ به این سئوال که آیا تمایل دارد که فیلم‌های قدیمی اش در گروه «هنر و تجربه» به نمایش درآید، گفت: «بله علاقه دارم .چرا علاقه نداشته باشم؟ ولی برای نمایش برخی از کارهای قدیمی‌ام مشکلاتی وجود دارد.»

کیمیایی گفت که بیشتر از همه مایل است که فیلم «خط قرمز» او به نمایش عمومی گذاشته شود. به نظر کیمیایی برای اکران این فیلم، مشکلی از نظر ممیزی وجود ندارد. کیمیایی، فیلم «خط قرمز» را در سال ۱۳۶۰ بر اساس فیلمنامه ای از بهرام بیضایی به نام «شب سمور» ساخت که همان زمان توقیف شد. این فیلم داستان یک مأمور ساواک به نام امانی است که با زنی به اسم لاله ازدواج می‌کند اما لاله از هویت واقعی شوهرش خبر ندارد. برادر لاله که فردی انقلابی و مخالف رژیم شاه است به وسیلۀ ماموران ساواک دستگیر می شود و امانی را در مقابل دوراهی تصمیم گیری بین انجام وظیفه و مصالح خانوادگی قرار می دهد.

اولین توقیفی ها

«خط قرمز»، به همراه «مرگ یزدگرد» بهرام بیضایی و «حاجی واشنگتن» علی حاتمی، از نخستین فیلم های جدی سینمای بعد از انقلاب بود که به وسیلۀ سینماگران موج نویی ساخته شده بود اما به خاطر مضمون شان و یا نداشتن حجاب بازیگران زن در آنها، بعد از انقلاب با دیوار سانسور مواجه شده و به بایگانی سپرده شدند. از میان این سه فیلم، تنها فیلم «حاجی واشنگتن»، توانست چند سال بعد، پس از درگذشت علی حاتمی و با حذف برخی صحنه ها از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شود.

«خط قرمز»، در زمانی ساخته شد که موضوع ساواک و تضاد بین انقلابیون و ماموران امنیتی شاه، مورد توجه سینماگران بود و فیلم هایی مثل «اشباح» ساخته رضا میرلوحی، «هیولای درون» ساختۀ خسرو سینایی، «نقطۀ ضعف» ساخته محمدرضا اعلامی و «قرنطینه» ساخته مسعود اسداللهی، درباره همین موضوع ساخته شدند.

سعید راد، فریماه فرجامی، خسرو شکیبایی و جمشید هاشم پور، در فیلم «خط قرمز» بازی کرده اند.

شروع موفق “هنر و تجربه”

گروه سینماهای «هنر و تجربه» که اخیراً تاسیس شده، در صدد است که برخی فیلم های هنری و غیرتجاری با ارزش سینمای ایران را که به خاطر نداشتن مخاطب عام، هرگز به صورت عمومی اکران نشده اند، در سینماهای این مجموعه به نمایش بگذارد. این گروه بر این باور است که اکران این نوع فیلم ها، می‌تواند جایگاه شایسته و درخور سازندگان این فیلم ها را در جامعۀ سینمایی روشن کرده و به ارتقای دانش سینمایی تماشاگران و ارتقای كیفیت هنری سینمای ایران كمک كند.

تا کنون برخی از فیلم های هنری و موج نویی سینمای قبل از انقلاب ایران مثل «گاو» اثر داریوش مهرجویی، «ساز دهنی» ساختۀ امیر نادری، «آن شب که بارون اومد» کامران شیردل، «لباس برای عروسی» و «مسافر» از ساخته های عباس کیارستمی و «یک اتفاق ساده» اثر درخشان سهراب شهید ثالث، در سینماهای گروه هنر و تجربه اکران شده‌اند.

از فیلم های هنری و به نمایش درنیامده یا کم تر دیده شدۀ بعد از انقلاب نیز فیلم های «باشو غریبه کوچک» ساختۀ بهرام بیضایی، «کپی برابر اصل» ساختۀ عباس کیارستمی، «یک شب» ساختۀ نیکی کریمی، «ماهی و گربه» به کارگردانی شهرام مکری، «پرویز» ساختۀ مجید برزگر و «تابور» اثر تجربی وحید وکیلی فر، در این گروه به نمایش درآمده که با استقبال خوب تماشاگران ایرانی مواجه شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از روسیه تا ایران و امارات؛ سیل در افغانستان ده‌ها قربانی گرفت و پروازهای فرودگاه دبی را مختل کرد

وضع تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران؛ فرانسه مصمم، آلمان خواستار بررسی‌های قانونی بیشتر است

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟