Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت»، تنها نمایندۀ سینمای ایران در جشنوارۀ فیلم ونیز

«چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت»، تنها نمایندۀ سینمای ایران در جشنوارۀ فیلم ونیز
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

فیلم ایرانی «چهارشنبه، ۱۹ اردیبهشت» به کارگردانی وحید جلیلوند، به بخش رقابتی «افق‌ها»ی جشنواره فیلم ونیز راه یافته است و تنها فیلم ایرانی پذیرفته شده در این دوره از این فستیوال معتبر سینمایی است.

«آلبرتو باربارا»، رئیس جشنواره فیلم ونیز، روز چهارشنبه در نشستی که در شهر رم برگزار شد، فهرست فیلم‌های حاضر در بخش‌های گوناگون هفتادودومین دورۀ این جشنوارۀ سینمایی را اعلام کرد. امسال فیلمسازان سرشناسی چون مارکو بلوکیو، یرژی اسکیمولوفسکی، الکساندر ساکوروف، اتوم اگویان، تام هوپر، اموس گیتای و چارلی کافمن، برای دریافت شیر طلایی ونیز با هم رقابت خواهند کرد.

جشنوارۀ فیلم ونیز در کنار جشنوارۀ فیلم کن و جشنواره فیلم برلین جزء معتبرترین جشنواره فیلم دنیا به شمار می رود. در بخش مسابقۀ اصلی این جشنواره، ۲۰ فیلم برای کسب جایزۀ اصلی یعنی شیر طلا با هم به رقابت خواهند پرداخت.

فیلم های «جنون» ساخته «امین آلپر» (ترکیه)، «خونِ من» ساختۀ «مارکو بلوکیو» (ایتالیا)، «به یاد آر» ساختۀ «آتوم اگویان» (آلمان، کانادا) و «دختر دانمارکی» به کارگردانی «تام هوپر» (آمریکا، انگلستان) از فیلم های پذیرفته شده در این بخش است.

فیلم ایرانی «چهارشنبه، ۱۹ اردیبهشت» به کارگردانی وحید جلیلوند، تنها فیلم ایرانی حاضر در این جشنواره است که به بخش رقابتی «افق‌ها»ی جشنواره راه یافته و با ۱۷ فیلم دیگر شرکت کننده در این بخش رقابت خواهد کرد. جاناتان دمی، سینماگر معروف آمریکایی، ریاست هیئت داوران این بخش را به عهده دارد.

فیلم «چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت»، اولین ساخته وحید جلیلوند است که برای اولین بار در سی وسومین جشنواره فیلم فجر به روی پرده رفت و مورد استقبال منتقدان و تماشاگران عادی قرار گرفت و در بخش «نگاه نو»، جایزۀ بهترین فیلم و کارگردانی را دریافت کرد.

این فیلم که در آن نیکی کریمی، امیر آقایی، شاهرخ فروتنیان و آفرین عبیسی بازی می کنند، ماجرای یک آگهی غیر متعارف است که در بخش نیازمندی‌های روزنامه همشهری چاپ می شود و جمعیت کثیری را در روز مشخصی به خیابان می‌کشد اما دخالت پلیس، غائله را به ظاهر پایان می‌دهد.

به گفتۀ محمد اطبایی، پخش کننده فیلم های ایرانی، امسال نزدیک به ۵۰ فیلم سینمایی از ایران به جشنواره فیلم ونیز ارائه شد و در نهایت فیلم وحید جلیلوند برای نمایش در این جشنواره انتخاب شد.

به گفتۀ اطبایی، جشنواره فیلم «ونیز» با قرار گرفتن دوبارۀ آلبرتو باربرا در مقام مدیر این جشنواره، توجه خاصی به سینمای ایران داشته است.

سینمای ایران در سال های اخیر، حضور نسبتاً پررنگی در جشنواره فیلم ونیز داشته است. فیلم «خانۀ پدری» ساختۀ کیانوش عیاری در سال ۲۰۱۲ در بخش افق‌های این جشنواره به نمایش درآمد. در سال ۲۰۱۳ نیز فیلم «ماهی و گربه» ساختۀ شهرام مکری در همین بخش پذیرفته شد و جایزۀ ویژۀ هیئت داوران برای خلاقیت را دریافت کرد. همچنین فیلم «قصه‌ها» ساختۀ رخشان بنی‌اعتماد نیز در سال ۲۰۱۴، در بخش مسابقه و فیلم «ملبورن» ساختۀ نیما جاویدی در بخش هفته منتقدانِ جشنوارۀ فیلم ونیز نمایش داده شدند و فیلم «قصه‌ها» جایزۀ بهترین فیلمنامه را به خود اختصاص داد.

هفتاد و دومین جشنوارۀ فیلم ونیز از ۱۱ تا ۲۱ شهریور ماه در ایتالیا برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

غرق شدن دو قایق پناهجویان در سواحل ایتالیا؛ ده‌ها نفر جان باختند و ناپدید شدند

«رکوردشکنی» صادرات نظامی اسرائیل؛ مشتریان کدام کشورها هستند؟

اسرائیلی‌ها از ورود به نمایشگاه تسلیحاتی پاریس منع شدند