هدیه ارزشمند گوستاوو دودامل به بوگوتا

با همکاری
هدیه ارزشمند گوستاوو دودامل به بوگوتا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گوستاوو دودامل، رهبر ارکستر ونزوئلایی معروف مجموعه سمفونی های بتهوون را در بوگوتا اجرا کرد.

بار دیگر گوستاوو دودامل مخاطبان و قلوب را به وجد آورد. این رهبر ارکستر پرجذبه ونزوئلایی اخیرا برای اولین بار کل مجموعه سمفونی های بتهوون را در سالن «تئاترو مایور» بوگوتا اجرا کرده است.

ارکستر پر انرژی سیمون بولیوار و برنامه «ال سیستما» که یک برنامه آموزشی برای رشد اجتماعی از طریق موزیک کلاسیک است، همگی تحت مدیریت او هستند.

اجرای سمفونی شماره یک و شماره دو بتهوون اولین بخش از هدیه با ارزش مائسترو دودامل بود که باعلاقه زیاد به تحسین کنندگان کلمبیایی اش ارائه شد.

گوستاوو دودامل، رهبر ارکستر می گوید:«در درجه اول رابطه ای تاریخی با کلمبیا وجود دارد. ونزوئلا و کلمبیا دو کشور برادر هستند. سیمون بولیوار که ما را قادر ساخت که مستقل شویم، ما را برادر هم کرد. بولیوار و بتهوون در دوره ای مشترک می زیستند و فکر می کنم آنها ایده آل های مشترکی داشتند: این همان چیزی است که این مجموعه را بسیار خاص کرده است.»

او می افزاید: «من فکر می کنم که بتهوون از وقتی کودک بودیم بخشی از ما بوده است. از وقتی که ما به ارکستر برای کودکان پیوستیم و به عنوان مثال اولین موومان از سمفونی پنجم را نواختیم. او نمادی از خود ما است. نمادی از امید و کار زیاد و رویاهای زیادی که به حقیقت پیوسته اند. در نهایت این مجموعه برای این است که چیزی را با کشورهای برادر و سایر جهان به اشتراک بگذاریم.»

گوستاوو دودامل می گوید: «وقتی این سمفونی ها ساخته می شد بتهوون همچنان در جستجوی خود بود هر چند او در همان موقع هم نابغه ای بزرگ بود و مشاهده جرقه ای از نبوغ او امکانپذیر بود. در نتیجه یکی از چالشهای ارکستر این است که کاری کند که موسیقی شبیه بتهوون باشد. زیرا موسیقی بتهوون است و متعلق به الگویش هایدن نیست.»

گوستاوو دودامل می افزاید: «برادری و شراکت در عشق، همگی امروز بسیار پرمعنا است بویژه امروز و در هنگامی که نیاز به زدن پل ارتباطی بین مردم بسیار قوی است. ما هر روز پل نمی سازیم، در عوض مرزهای جدیدی درست می کنیم. موزیک زبانی جهانی است. جهانی ترین موزیک هم بتهوون است. او کسی است که برادری را جشن گرفت و شادی همگانی را به اشتراک گذاشت.»

برای دیدن قطعاتی بیشتر از مصاحبه ما با گوستاوو دودامل، رهبر ارکستر معروف می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

تمرین با سیمون بولیوار؛ ارکستری بی همتا

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تمرین با سیمون بولیوار؛ ارکستری بی همتا

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی