جمهوری چک میزبان پنجاهمین جشنواره فیلم کارلوی واری

جمهوری چک میزبان پنجاهمین جشنواره فیلم کارلوی واری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پنجاهمین جشنواره فیلم کارلوی واری در جمهوری چک برگزار می شود. این فستیوال با برنامه ریزی تثبیت شده وپیگیر جای خود را به عنوان مهمترین رویداد سینمایی

آگهی

پنجاهمین جشنواره فیلم کارلوی واری در جمهوری چک برگزار می شود. این فستیوال با برنامه ریزی تثبیت شده وپیگیر جای خود را به عنوان مهمترین رویداد سینمایی اروپای شرقی تثبیت کرده است. تاکید امسال روی کارگردانان جوان است.

در این دوره جشنواره، ۱۳ فیلم که هفت تای آن اولین تجربه کارگردانی است برای دریافت گوی بلورین رقابت می کنند. فیلم آلمانی «هایل» به کارگردانی دیتریش بروگه مان یک طنز سیاسی قوی است که همه را از نئونازی ها و ضد فاشسیت ها گرفته تا رسانه ها، پلیس و دولت به تمسخر می گیرد.

این چهارمین فیلم بلند دیتریش بروگه مان است و برای اولین بار اکران می شود.

کارگردان با اشاره به انگیزه ساختن فیلم می گوید: «سال ۲۰۱۱ یک رسوایی سیاسی در آلمان داشتیم. پرونده ای رو شد که نشان می داد سه نئونازی از اواخر دهه نود میلادی مخفیانه کارهای تروریستی می کنند مانند ترور افراد و انفجار بمب اینجا و آنجا و مقامات هیچوقت ردی از آنها پیدا نکردند. کل این ماجرا سال ۲۰۱۱ افشا شد و بدنبال آن بحث های زیادی درگرفت. برای من مسخره و غیرقابل باور بود. یک هجو سیاسی که باید به فیلم تبدیل می شد.»

شخصیت اصلی فیلم «هایل» نویسنده آفریقایی تبار آلمانی است که پس از ضربه به سرش دچار فراموشی شده و مانند طوطی همه تبلیغات فاشسیتی را تکرار می کند. ولی ماجراهای فیلم بزودی وارد مرحله تازه ای می شود.

فیلم «آواز آوازها» سومین فیلم بلند اوا نیمان، کارگردان اوکراینی در فستیوال به نمایش در آمد. او سال ۲۰۱۲ با فیلم «خانه ای با برج» برنده بخش شرق غرب جشنواره شد. فیلم اقتباسی آزاد از کتاب شولم آلیشم، نویسنده یهودی است. کارگردان با تصاویر شاعرانه، نوستالژی و عشق دوران کودکی تفسیری ویژه از زندگی در یک مجتمع یهودی در اوایل قرن بیستم بدست می دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد