Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آتن با مرکز فرهنگی بنیاد استاوروس نیارکوس جان می گیرد

آتن با مرکز فرهنگی بنیاد استاوروس نیارکوس جان می گیرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنیاد استاوروس نیارکوس، مجموعه فرهنگی جدیدی در آتن، پایتخت یونان بنا نهاده است. بنای مرکز فرهنگی بنیاد استاوروس نیارکوس را رنزو پیانو، معمار

آگهی

بنیاد استاوروس نیارکوس، مجموعه فرهنگی جدیدی در آتن، پایتخت یونان بنا نهاده است. بنای مرکز فرهنگی بنیاد استاوروس نیارکوس را رنزو پیانو، معمار ایتالیایی طراحی کرده است. این فرهنگسرا به مساحت کل ۱۷۰ هزار متر مربع شامل مراکز برای برگزاری برنامه های هنری، آموزشی است و کتابخانه ملی و اپرای ملی یونان را هم دربرمی گیرد.

رنتزو پیانو درباره معماری این مجموعه می گوید:«ساختمان ها را زیر پارک ساختیم. در نتیجه هم می توانیم از منظره دریا لذت ببریم، و هم ساختمانها از آفتاب در امان هستند و در مصرف انرژی نیز صرفه جویی خواهد شد. نکته برجسته دیگر، ساخت یک سقف معلق است که سایه می سازد و انرژی خورشید را نیز ذخیره می کند.»

مرکز فرهنگی با هزینه ۵۶۶ میلیون یورو ساخته می شود و آوریل سال ۲۰۱۶ پس از اتمام ساخت عمارت اپرا و کتابخانه ملی یونان، درهایش را به روی عموم خواهد گشود.

اولین بخش این مرکز فرهنگی، یعنی پارک استاوروس نیارکوس درهای خود را به روی مردم گشوده است و همزمان، از ۲۱ تا ۲۴ ژوئن به مدت چهار شب و چهار روز برنامه هایی در این پارک اجرا شد که نمونه ای از برنامه های آتی مرکز فرهنگی بنیاد استاوروس نیارکوس بودند. بیش از ۴۰ هزار نفر از این مکان جدید دیدن کردند.

دیمیترا گالانی، خواننده یونانی درباره ساخت این مرکز فرهنگی می گوید: «فکر می کنم این مجتمع در این دوران تیرگی و تباهی و مشکلات اقتصادی، منشأ نور در زندگی خواهد بود. باید قدرش را بدانیم و ساختش را جشن بگیریم.»

یک توریست بریتانیایی هم می گوید: «خیلی تحت تأثیر قرار گرفتم. مثل نسیم هوای تازه برای آتن است. شنیده ام که خیلی از مردم آتن در آپارتمان زندگی می کنند، در نتیجه به این فضای سبز نیاز دارند. واقعا فضای حیرت انگیزی است.»

چند برنامه افتتاحیه پارک استاوروس نیارکوس

یکی از رخدادهایی که به مناسبت گشایش موقتی این مکان برگزار شد، نمایشگاه عکسهای “واسیلیس ماکریس” با عنوان «تناسخ» بود. عکاس یونانی، در این نمایشگاه تولد و تکامل مرکز فرهنگی را با عکسهای ماریا کوسونی و ونگلیس بیکوس، رقصنده های اپرای ملی یونان، نشان داده است.

ماریا کوسونی می گوید: «این نمایشگاه عکس نشان می دهد که چگونه روح وارد بدن می شود. مرکز فرهنگی استاوروس نیارکوس مانند بدنی است که بتدریج به تپش در می آید و جان می گیرد.»

وین اسکوفری و گروه چهارنفره اش از نیویورک هم در مراسم گشایش کنسرت اجرا کردند. خبرنگار یورونیوز از او می پرسد که در زمان بحران، هنر چه کمکی می تواند به مردم بکند.

آهنگساز موسیقی جاز می گوید: «بهترین آثار هنری در دورانهای سخت و هنگام رویارویی با مشکلات خلق شده است. موسیقی من، موسیقی ای که دوست دارم و اجرا می کنم، بهترین و پررونق ترین دورانش را در یکی از سخت ترین دوران درایالات متحده گذارند، یعنی دهه ۵۰ و دهه ۶۰ میلادی و همزمان با جنبش حقوق مدنی.»

یکی دیگر از نمایشهای برجسته مراسم گشایش پارک، غرفه هنر ویدئویی بود که مسئولش رابرت استور، رئیس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه ییل است. «کرم شب تاب» نام برنامه ای بود که در آن ویدئوهایی از بهترین آثار هنری ویدئویی از کشورهای مختلف جهان، بدون وقفه نمایش داده شد.

یورگوس میتروپولوس، خبرنگار یورونیوز از پارک استاوروس نیارکوس می گوید: «پارک استاوروس نیارکوس با بیش از۵۰ رخداد به استقبال هزاران آتنی رفت که طی چهار شب و چهار روز به اینجا آمدند. این رخدادها نوعی دست گرمی برای کار روزانه این مرکز فرهنگی خواهد بود که یک سال و نیم دیگر گشایش خوهد یافت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟