برگزاری اولین جشنواره سینمای فلسطینی در پاریس

برگزاری اولین جشنواره سینمای فلسطینی در پاریس
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اولین جشنواره سینمای فلسطینی در پاریس برگزار شد. در حالیکه جشنواره های مشابه در بوستون، تورنتو و لندن برگزار می شود، این اولین رویداد از این دست در

آگهی

اولین جشنواره سینمای فلسطینی در پاریس برگزار شد. در حالیکه جشنواره های مشابه در بوستون، تورنتو و لندن برگزار می شود، این اولین رویداد از این دست در فرانسه است. هدف جشنواره نشان دادن فرهنگ فلسطینی و تنوع سینمای آن است.

ساموئل لئو برگزار کننده جشنواره می گوید: «هدف اولیه فستیوال، فیلم و محتوای آنها است و ارتباطی با مسائل سیاسی ندارد. فستیوال نشان دهنده تنوع رویکرد های سینمایی است.»

برنامه افتتاحیه جشنواره «فیلم وقتی تورا دیدم» ساخته آن ماری ژسیر بود. داستان فیلم در دوره جنگ شش روزه اعراب و اسراییل روی می دهد و سرنوشت گروهی از فلسطینیان در اردوگاههای پناهندگی را دنبال می کند.

خبرنگار یورنیوز در محل نمایش فیلمها در پاریس می گوید: «در دهه گذشته، سینمای فلسطین به رغم کمبود امکانات، جایگاه خود را در فستیوال های بین المللی تثبیت کرده است. بازگشت به گذشته و طنز دو ویژگی اصلی فیلمهای حاضر در جشنواره پاریس هستند.»

فیلم مستند «هجده فراری» ساخته امر شمالی و پل کووان در یکی از روزها به نمایش در آمد. سال ۱۹۸۷ و شروع انتفاظه فلسطینی، ساکنان روستای فلسطینی در نزدیکی بیت لحم، برای بی نیازی از مواد غذایی اسراییلی، اقدام به خرید ۱۸ یک مزرعه اسراییلی می کنند.

امر شمالی می گوید: «آرشیو فیلم های اولین انتفاظه فلسطینی در اختیار خبرگزاریهای خارجی است. آنها با مسئله فلسطین بر اساس میل و یا الویتهای خودشان رفتار می کنند. آنهایی که طرفدار فلسطینیها هستند، از آنها تصویر قهرمان و یا فدایی می دهند. آنهایی که مخالف هستند، فلسطینی ها را تروریستهایی نشان می دهند که لاستیکها را می سوزانند و کوکتل مولوتوف پرتاب می کنند. خبرگزاری ها هیچوقت مردم معمولی فلسطینی را در زندگی روزانه مانند دوشیدن شیر گاو، مرغداری و کمک به کودکان در انجام تکلیف مدرسه نشان نمی دهند.»

موضوع فیلم مستند «دنیایی که مال ما نیست» ساخته مادی فلیفل زندگی یک فلسطینی درخارج از جمله در دوبی و در دانمارک را تصویر کرده و برگشتن آنها به اردوگاه های پناهندگی برای دیدار خانواده یشان را نشان می دهد.

در فیلم مستند «نفوذی ها» خالد جرار، فیلمساز تلاش می کند تصویری از گروهی دیگر از فلسطینی ها بدست دهد، گروهی که به رغم خطرات برای پیدا کردن کار و یا دیدار بستگانشان به اسراییل می روند.

در حالیکه آثار فیلمسازهای شناخته شده فلسطینی در فرانسه اکران می شود، جشنواره سینمای فلسطین امیدوار است زمینه ای برای نمایش آثار استعدادهای جوان فلسطینی فراهم کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد

ژان لوک گدار از بنیانگذاران موج نو سینمای فرانسه و جهان درگذشت