ارکستر سمفونیک تهران و اجرای سمفونی نهم دورژاک

ارکستر سمفونیک تهران و اجرای سمفونی نهم دورژاک
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ارکستر سمفونیک تهران به رهبری علی رهبری، سمفونی «نهم دورژاک» را در تالار وحدت تهران با پیانوی سولوی نوین افروز اجرا می کند.
به گزارش ایلنا، ارکستر سمفونیک تهران پس از حواشی متعددی که آن را فراگرفته بود، با ترکیب تازه ای و با انرژی مضاعفی نسبت به گذشته، این سمفونی را اجرا خواهد کرد.
سمفونی نهم یا «دنیای جدید»، مهمترین کار آنتونین دورژاک آهنگساز برجسته چک است که با الهام از آهنگ های فولکوریک پرنشاط چک ساخته شده است.

بر اساس این گزارش، ارکستر سمفونیک تهران مشکلات سازهای بادی را رفع کرده و حضور چهره‌های تازه در میان نوازندگان سازهای بادی باعث شده تا ارکستر یکی از بهترین ترکیب‌هایی که در طول سال‌های گذشته در ارکستر سمفونیک وجود داشته را میزبان باشد.

ارکستر سمفونیک تهران در سال های اخیر با مشکلاتی چون قرارداد و دستمزد نوازندگان، اخراج و استعفای نوازندگان، و ترکیب ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی ایران مواجه بوده است. علی رهبری، رهبر ارکستر سمفونیک تهران، چندی پیش از ادغام ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر ملی ایران خبر داده بود اما علی مرادخانی، معاون امور هنری وزارت ارشاد، ضمن تکذیب این خبر، با ادغام ارکستر سمفونیک تهران و ارکستر موسیقی ملی ایران مخالفت کرده است.

علی رهبری در مورد ادغام دو ارکستر گفته بود: “من اصرار کردم که کلمه تهران را از ارکستر سمفونیک بردارند، تا شهرستان‌ها فکر نکنند سهمی از ارکستر سمفونیک ندارند. این ملی بودن هم که به آن اضافه شده، ربطی به موسیقی ملی ندارد، بلکه به معنی ملیت ماست.”

ارکستر سمفونیک تهران در ماه های گذشته، آثاری از برخی آهنگسازان برجسته کلاسیک از جمله چایکوفسکی و بتهوون را اجرا کرده بود و اجرای آثاری از ادوارد گریگ، مندلسون و کورساکوف را در برنامه های آینده خود دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا ایران پس از حمله به اسرائیل گامی به سوی تغییر در دکترین هسته‌ای خود برمی‌دارد؟

حمله به پایگاه حشد الشعبی در جنوب بغداد؛ شبه‌نظامیان عراقی: یک پایگاه اسرائیلی را هدف قرار دادیم

چگونه روابط ایران و اسرائیل بر ژئوپلیتیک خاورمیانه سایه افکنده است؟