Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

معرفی فیلمهای جشنواره کن؛ نقش زنان در فیلمها

معرفی فیلمهای جشنواره کن؛ نقش زنان در فیلمها
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معرفی امروز فیلمهای بخش مسابقه جشنواره کن به فیلمهای مربوط به زنان اختصاص دارد و به تاثیر و چگونگی حضور آنان در سینما می پردازد.

آگهی

صدایی بلندتر از بمب ها

مراسم بزرگداشت یک عکاس زن معروف که سه سال درگذشته، سبب می شود که پسر بزرگش جونا به خانه پدری برگردد. او ناچار می شود مدتی را با پدرش و برادر کوچکترش کنراد که سالها از خانه دور بوده است سپری کند. پدر نومیدانه سعی می کند به دو پسرش نزدیکتر شود، اما هر سه آنها هنوز درگیر آنند که خود را با خاطره تنها زن خانواده آشتی دهند. مادر خانواده که یک عکاس جنگی معروف بوده است، سه سال پیش به شکلی نامنتظره در گذشته است.

فیلم انگلیسی زبان «صدایی بلندتر از بمب ها» ساخته کارگران نروژی یواکیم تریر است. برخی از منتقدان فیلم را به نمایش تصویری کلیشه ای از زنان قهرمان متهم کرده اند. یعنی زنانی که با ثبت تصویر زنان روبسته در خاورمیانه و همچنین منفجر شدن افراد بی نام و نشان، و قرار دادن آن تصاویر در مقابل بی اعتنایی و سردی جامعه غربی، انتظار تشویق شدن دارند. امسال ژولیت بینوش هم در نقش یک عکاس جنگی حضور داشت که فیلم او نیز چندان مورد پسند منتقدان واقع نشد.

آدمکش

داستان این فیلم که ساخته یک کارگردان تایوانی است، در چینِ قرن نهم می گذرد. دختر کوچک یک ژنرال برای تربیت به یک راهبه سپرده شده است، اما او هنرهای رزمی را به کودک می آموزد و او را به یک آدمکش استثنایی برای از میان برداشتن فرماندارن فاسد تبدیل می کند. دختر پس از چندی برای کشتن یکی فرمانداران که خویشاوند و نامزد آینده نیز بوده است فرستاده می شود. او که در این مأموریت، پس از سیزده سال با خانواده و خاطرات کودکی اش روبرو می شود، برای انجام این مأموریت بر سر یک دوراهی بزرگ قرار می گیرد. او یا باید از کشتن محبوب خود دست بردارد و یا آنکه پیمان کشتن برای اجرای عدالت را بشکند.

پادشاه من

فیلم «پادشاه من» داستان زنی را روایت می کند که پس از یک سانحه اسکی دوران نقاهت را طی می کند. او فرصت پیدا می کند تا دوباره به رابطه عاطفی اش از نو فکر کند. از خود می پرسد که چطور تسلیم رابطه ای چنین ویرانگر شده است. او دوره ای از شفا را پیش رو دارد که می تواند سرانجام به رهایی او بیانجامد. این فیلم ساخته کارگردان و بازیگر زن فرانسوی مائیوِن(MAÏWENN) است. در جشنواره کنِ امسال جایگاه زنان در فیلم ها، مورد بحثهای بسیار قرار گرفته است و این فیلم از منظری زنانه به روابط عاطفی می نگرد. بازیگران این فیلم یعنی «ونسان کَسِل» و «امانوئل برکو» هر دو سال پرباری را در جشنواره کن سپری می کنند.

مادر من

«نانی مورتّی» کارگردان معروف ایتالیایی هم امسال با فیلم «مادر من» در این جشنواره حضور دارد. فیلم چالش های یک کارگردان زن را روایت می کند؛ کار کردن با یک بازیگر معروف آمریکایی سر صحنه دردسرساز است. او همزمان سعی می کند با بیماری مادر و مشکلات دختر نوجوانش کنار بیاید. نانی مورتّی که چهارده سال پیش نخل طلای جشنواره را برای فیلم اتاق پسر برده است، امسال با فیلمی که می توان آن را یک کمدی غم انگیز نامید به کن بازگشته است. خود او نقش دوم این فیلم را بازی می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد