آیدا پناهنده: «ناهید»، فیلمی درباره زنان ایرانی نیست

آیدا پناهنده: «ناهید»، فیلمی درباره زنان ایرانی نیست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فیلم «ناهید» تنها فیلم ایرانی حاضر در شصت و هشتمین دوره جشنواره فیلم کن است. این فیلم در بخش «نوعی نگاهی» امسال برای کسب دوربین طلایی با ۱۸ فیلم دیگر

آگهی

فیلم «ناهید» تنها فیلم ایرانی حاضر در شصت و هشتمین دوره جشنواره فیلم کن است. این فیلم در بخش «نوعی نگاهی» امسال برای کسب دوربین طلایی با ۱۸ فیلم دیگر رقابت می کند.

فیلم «ناهید» نخستین ساخته سینمایی آیدا پناهنده است. فیلم در اولین اکران جهانی خود با استقبال منتقدان روبرو شد.

فیلمساز جوان به فِرِد پونسار، خبرنگار یورونیوز که در کن حضور دارد، می گوید: «من پانزده سال است کار سینمایی انجام می دهم. تحصیلات آکادمیک دارم در مورد سینما، و همزمان هم شروع کردم به ساختن فیلم های کوتاه، مستند و فیلم های تلویزیونی. سه فیلم تلویزیونی ساختم. طبیعی است که اندوخته ها و تجربیاتم را برای این فیلم آوردم. نوشتن فیلمنامه این کار هم حدودا دو سال طول کشید. بنابراین خیلی خوب روی آن کار کردیم و زمان کافی داشتیم که فیلمنامه را از هر نظر پخته و کامل کنیم.»

فیلم «ناهید» در اولین نمایش بین المللی خود با استقبال منتقدان روبرو شد. فیلم داستان زنی مطلقه با بازی ساره بیات را روایت می کند که عاشق مردی پولدار می شود، اما برای حفظ حق حضانت فرزندش، مجبور است پا روی دلش بگذارد.

پناهنده می گوید که قصد نداشته فیلمی درباره زنان ایرانی بسازد.

وی می افزاید: «نمی خواستم فیلمی بسازم که درباره زن های ایران صحبت می کند. من یک فیلم ساختم راجع به یک زن. این یک درام عاشقانه است در مورد فقط یک زن ایرانی، نه درمورد تمام زن های ایرانی.»

فیلم «آیدا» را بیژن امکانیان تهیه کرده است. در کنار ساره بیات، پژمان بازغی و نوید محمدزاده نیز در این فیلم نقش آفرینی کرده اند. فیلمنامه توسط خود آیدا پناهنده و ارسلان امیری نوشته شده و فیلمبرداری آن بر عهده مرتضی قیدی بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرواز تک نفره نخستین زن خلبان هلیکوپتر در ایران

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید