Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پنج قرن هنر روس زیر آسمانهای اسپانیا

پنج قرن هنر روس زیر آسمانهای اسپانیا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«هنر روسیه از قرن پانزدهم تا قرن بیستم» عنوان نمایشگاهی است که در مرکز هنری “لاتاباکالرا” در مالاگا، واقع در جنوب اسپانیا آثار هنرمندان روس را به

آگهی

«هنر روسیه از قرن پانزدهم تا قرن بیستم» عنوان نمایشگاهی است که در مرکز هنری “لاتاباکالرا” در مالاگا، واقع در جنوب اسپانیا آثار هنرمندان روس را به نمایش گذاشته است. این اولین نمایشگاه سالانه است که توسط شعبه جدید موزه ملی روسیه درسن پترزبورگ، به مالاگا، زادگاه پیکاسو آورده شده است.

هنر روسی از شمایل نگاری قرن شانزدهم تا هنر آوارنگارد، در این نمایشگاه در ۵ بخش (شمایل، تصاویر، منظره، نقاشی و هنر آوانگارد) نمایش داده شده و بازدید از این آثار، مروری بر لحظات مهم و حساس تاریخ روسیه است.

یکی از راهنمایان موزه می گوید که بین شمایل نگاری و هنر آوانگارد در روسیه ارتباطی وجود دارد که از دید بسیاری از دوستداران هنر پنهان مانده است. وی می افزاید: «بیشتر مردم شمایلهای روسی را می شناسند و بعد هنرمندان آوانگارد مانند (کازیمیر) مالویچ، واسیلی کاندینسکی و مارک شاگال را. گویی در پانصد سال فاصله بین هنرشمایل نگاری و هنر آوانگارد، هیچ اتفاقی در هنر روسیه رخ نداده است. در حالی که هنر نقاشی در این مدت، در روسیه در حال تحول و پیشرفت بوده است، ولی کسی به آن توجهی نمی کند.»

شعبه جدید موزه ملی روسیه از سن پترزبورگ قرار است سالانه دو نمایشگاه موقت نیز در مالاگا برگزار کند. اولین نمایشگاه تجلیلی از سرگئی دیاگیلف، منتقد هنری روسی اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم است. وی بنیانگذار و مدیر باله روسی بود و با هنرمندان مشهوری چون پیکاسو برای طراحی صحنه و لباس همکاری می کرد.

خوزه ماریا لونا، مدیر موزه می گوید: «دیاگیلف یکی از دوستان نزدیک پیکاسو بود. او با بهترین آهنگسازان کار می کرد. با مانوئل دفایا، آهنگساز اسپانیایی و پیکاسو، اپرای “کلاه سه گوش” را روی صحنه برد. در نتیجه بین هنر روس و هنر اسپانیا ارتباطی بسیار بیشتر از آن چه مردم فکر می کنند، وجود دارد. »

مالاگا در جنوب اسپانیا بیشتر به دلیل سواحلش معروف است. حال این شهر می خواهد به مرکزی فرهنگی تبدیل شود. اخیرا شعبه ای از مرکز فرهنگی پمپیدوی پاریس نیز در اینجا افتتاح شد.

ساختمان موزه «لا تاباکالرا» در دهه بیست میلادی کارخانه تنباکو بود و امروز با مساحت ۲۳۰۰ متر مربع، به مرکزی هنری تبدیل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟