Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دوسالانه هنر شارجه، آشنایی با ملل مختلف از دریچه هنر

دوسالانه هنر شارجه، آشنایی با ملل مختلف از دریچه هنر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«گذشته، حال و ممکن» موضوعی است که امسال برای دوازدهمین دوسالانه هنر شارجه انتخاب شده است. بیش از پنجاه هنرمند از ۲۵ کشور مختلف به این دوسالانه دعوت

آگهی

«گذشته، حال و ممکن» موضوعی است که امسال برای دوازدهمین دوسالانه هنر شارجه انتخاب شده است. بیش از پنجاه هنرمند از ۲۵ کشور مختلف به این دوسالانه دعوت شده اند تا هنر معاصر را به اشکال مختلف به نمایش بگذارند.

از جمله این هنرمندان، «پاپی ابوتانی» هنرمند کنگویی است که رژه ای به سبک مراسم خاکسپاری و همراه با نوازندگان محلی به نمایش گذاشته است. این هنرمند می خواهد نشان دهد که چگونه مراسم عزاداری در کشورش شبیه به یک نمایش مد شده است.

شوگی آنگوی، هنرمندی که در این نمایش شرکت کرده می گوید: «این نمایش “تشییع جنازه پرهیاهو” نام دارد و نمایشی است که در آن رقص و موسیقی و تئاتر با هم ترکیب شده. چرا چنین نامی گذاشتیم؟ زیرا سعی داریم به بازتولید یک واقعیت بپردازیم که نزد ما درجمهوری دموکراتیک کنگو تقریبا به رسمی تبدیل شده که باعث می شود وقتی کسی می میرد، مردم برای همدردی با خانواده عزادار نیایند بلکه برای این بیایند تا لباسهای شیک و مارکدارشان را به دیگران نشان دهند.»

هنرمند آرژانتینی، ادواردو ناواروو نیز با یک توپ بزرگ آبی، بازیی را طراحی کرده که باید آن را به کمک حسگرها و بدون دیدن دیگر همبازیها هدایت کنیم و هنرمند تایلندی «ریکریت تیرانیجا» باغی از گل رز را به نمایش گذاشته و در بخشی از این باغ، هم تقطیر گل رز و تهیه گلاب و هم آشپزی با گلاب را نشان داده است.

به گفته خالد السعی، هنرمند سوری، گل رز همیشه الهام بخش هنرمندان بوده است. او می گوید: «الهام هنری از گلهای رز را می توان در ادبیات و فرهنگ سراسر جهان مشاهده کرد. گلهای رز نمادین و عاطفی، حواس را غنی می کنند در نتیجه ما آنها را می بوییم، می نوشیم، لمس و مزه می کنیم و از زیبایی آنها لذت می بریم. این باغ از این گلهای زیبا پر شده است.»

ریان تابت، هنرمند لبنانی نیز اثری با «حلقه های فلزی» به نمایش گذاشته که معرف خط لوله نفت عربستان در سال ۱۹۴۶ میلادی است که از عربستان سعودی آغاز شد و پس از عبور از اردن و سوریه به لبنان می رسید. این اثر هنری یادآور آن است که تنها موضوعی که این کشورها را با یکدیگر متحد نگه داشت، همین خط لوله بود.

مجسمه های چوبی که در سال ۱۹۱۶ میلادی خلق شدند نیز توسط هنرمند لبنانی «سَلوآ رودا شوکِر» به این نمایشگاه آورده شده اند. او فارغ التحصیل دانشسرای عالی هنرهای زیبای پاریس است.

آثار هنری فخرالنساء زید، هنرمند ترک که در سال ۱۹۹۱ میلادی درگذشت نیز در اینجا دیده می شود. در آثار او ترکیبی از عناصر اسلامی و بیزانس در کنار یکدیگر نشان داده شده است.

عهدیه تیمور از بازدید کنندگان این نمایشگاه می گوید: «چیزی را که در این نمایشگاه خیلی دوست داشتم، این بود که چه هنرمندان زیبا و بااستعدادی هستند. در دنیای عرب زنانی هستند که ما قبلا درباره آنها نشنیده ایم. خیلی از این هنرمندان هنوز زنده اند و بعضی از آنها نیز فوت کرده اند. بسیاری از آثاری را که می بینیم، مربوط به عصر حاضر است. تمام نمایشها جدیدند و من از اینکه به اینجا آمده ام خیلی خوشحالم. این باعث افتخار است که بسیاری از آثار آنها را الان ببینم.»

دوسالانه هنر معاصر توسط بنیاد هنر شارجه برگزار شده است و تا ۱۵ خرداد ادامه دارد. هنرمندانی که در آن شرکت کرده اند با معرفی آثارشان سعی داشته اند گوشه ای از فرهنگ کشورشان را نیز به نمایش بگذارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟