Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رواج دیوارنگاری شهری در بوگوتا

رواج دیوارنگاری شهری در بوگوتا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوارنگاری بر روی ساختمانها در بوگوتا، پایتخت کلمبیا زمانی بعنوان یک نوع تخریبگری در نظر گرفته می شد اما امروزه مقامات شهری به جای تعقیب هنرمندان به

آگهی

دیوارنگاری بر روی ساختمانها در بوگوتا، پایتخت کلمبیا زمانی بعنوان یک نوع تخریبگری در نظر گرفته می شد اما امروزه مقامات شهری به جای تعقیب هنرمندان به تشویق آنها می پردازند.

نتیجه این امر، به صورت مجموعه ای از رنگها، طرحها و سبکهای مختلف بر روی دیوار ساختمانهای پایتخت دیده می شوند. تورهایی نیز برای نشان دادن این دیوارنگاری ها به گردشگران وجود دارند.

ادگار روسی، یکی از دیوارنگاران می گوید: «دیوارنگاری با مقررات زیاد و قانونهای جدید که وضع می شوند از بین نخواهد رفت، زیرا همیشه عده ای هستند که با روند امور مخالفند و آن را از طریق دیوارنگاری نشان می دهند، چه غیر قانونی باشد و تخریبگری نامیده شود و چه قانونی باشد.»

نیکولاس کاسترو، یک هنرمند دیوارنگار دیگر می گوید: «از دیوارنگاری بعنوان ابزاری برای تغییر استفاده شده است. دیوارنگاری یا هنر شهری برای انتقال پیام استفاده می شود تا احساسی را به وجود بیاورد و محله و زندگی روزمره مردم و جایی را که از آن عبور می کنند، تغییر دهد.»

در پی درگذشت گابریل گارسیا مارکز، نویسنده کلمبیایی و چهره ملی این کشور، مقامات شهر سفارش دیواری بزرگ از چهره او را دادند که توسط گروهی از هنرمندان شهری نقاشی می شود.

دیوارنگاری به حدی در بوگوتا محبوب شده است که موزه هنرهای معاصر این شهر قصد دارد نمایشگاههایی از هنرمندان شهری برگزار کند.

گوستاوو ارتیز، مدیر موزه هنرهای معاصر بوگوتا می گوید: «ما نمی توانیم چشممان را بر روی این حقیقت ببندیم که جوانان بشدت هویتشان را با این شکل از بیان می شناسند و با آن خیلی بیشتر ارتباط برقرار می کنند تا مثلا آثار بوترو. آنها می توانند از دیوارنگاری روی تی شرت یا کلاهشان استفاده کنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟