Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

توروباکا؛ رقصی برای گفتگوی دو فرهنگ هند و اسپانیا

توروباکا؛ رقصی برای گفتگوی دو فرهنگ هند و اسپانیا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دو رقصنده و طراح مبتکر، دو سبک مختلف رقص را با یکدیگر آمیخته اند. رقص فلامینگو را با رقص کتهک، رقصی که متعلق به مردمان شمال هند است. اکرم خان یکی از

آگهی

دو رقصنده و طراح مبتکر، دو سبک مختلف رقص را با یکدیگر آمیخته اند. رقص فلامینگو را با رقص کتهک، رقصی که متعلق به مردمان شمال هند است.

اکرم خان یکی از مشهورترین هنرمندان و رقصنده های بنگلادش و اسرائیل گالوان، رقصنده مشهور اسپانیا که از مشهورترین رقصنده های فلامینگو طی بیست سال اخیر محسوب می شود، با همکاری یکدیگر «توروباکا» را خلق کرده اند. توروباکا نمایشی بی نظیر از گفتگوی میان دو تمدن در قالب رقص است. آنها هم اکنون در مرکز فرهنگی اوناسیس در آتن مشغول اجرای برنامه اند.

اسرائیل گالوان می گوید: «این یک بازی باز است و هیچ متنی وجود ندارد. مانند یک کنسرت است. من شخصا این کار را مانند یک گفتگو می بینم و در نهایت بهترین گفتگوی میان دو رقصنده از طریق رقص ارایه می شود.»

نام «تروباکا» از نام یک شعر مائوری اقتباس شده است. «تورو» و «واکا» هر دو به معنی گاو است یعنی حیوانی که در هر دو سنت اسپانیا و هند، مقدس شمرده می شود. این دو رقصنده به جای تقلید رقص یکدیگر، سعی می کنند در پاسخ به دیگری، چیز جدیدی ابداع کنند و به این ترتیب به درک بهتر یکدیگر کمک کرده و بر مهارتهایشان بیفزایند.

اکرم خان می گوید: «رقص فلامینگو و کتهک، هر دو به یکدیگر بگونه ای متصل هستند. شما در هر دو رقص تمام حالتها و عناصر ریتمیک و حرکات پا را دارید. برای رقصنده فلامینگو مهمترین سلاح در رقص، کفشهاست و برای ما در رقص کتهک، زنگی است که بر مچ پا داریم و مهمترین عاملی که این دو را در کنار یکدیگر قرار می دهد، موسیقی است.»

اکرم خان می گوید: «دو چیز در این کار مهم است: آنچه ما می خواهیم انجام دهیم نوعی برگزاری یک جشن است. جشنی که ارتباط بین دو سنت را فراهم می کند. اما در کنار آن، نوعی نگاه دوباره به سنتها نیز هست و تصور اینکه سنتها در گذشته چگونه بوده است.»

دو رقصنده مقابل همدیگر در یک دایره قرار می گیرند. آن را می توان دوئلی بین دو رقصنده دانست. با شروع رقص، اکرم خان با رقص، نمادهایی از صلح و فرهنگ هند را به نمایش می گذارد و همچون راهبی در رقص به هنرنمایی می پردازد و اسرائیل، تهاجمی تر و قوی تر با فلامینگو به او پاسخ می دهد.

اسرائیل می گوید: «من سبک رقصی بسیار تهاجمی تر داشتم اما اکنون به نظر می رسد انرژی از جنسی دیگر در وجودم رخنه کرده. انرژی نرمتر و آرامتر.»

هر دو رقصنده دیگری را استاد خود می دانند. اولین بار آنها رقص «توروباکا» را در ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی در شهر گرونوبل فرانسه اجرا کردند. اجرای آنها در آتن نیز تا پانزدهم مارس ادامه خواهد داشت و قرار است دو رقصنده در شهرهای اسلو، استکهلم، کلن، و لندن نیز این رقص را اجرا کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟