برگزاری سومین جشنواره فیلم مصری-اروپایی الاقصر

برگزاری سومین جشنواره فیلم مصری-اروپایی الاقصر
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سومین جشنواره فیلم مصری- اروپایی الاقصر، ۲۴ ژانویه در معبد کرنک الاقصر در مصر افتتاح شد. مراسم افتتاحیه با نمایش فیلم «همسر فرعون» آغاز شد . فیلمی که

آگهی

سومین جشنواره فیلم مصری- اروپایی الاقصر، ۲۴ ژانویه در معبد کرنک الاقصر در مصر افتتاح شد.

مراسم افتتاحیه با نمایش فیلم «همسر فرعون» آغاز شد . فیلمی که بمدت ۸۰ سال گم شده بود و بتازگی برای نمایش، مرمت و بازیابی شده است. بازیابی این فیلم توسط توماس بکلز انجام شده است. این فیلم در ۱۹۲۱ توسط ارنست لوبیچ ساخته شده که داستان عشق فرعون به یک دختر برده یونانی و ازدواج با اوست.

توماس بکلز می گوید: «به نظر من موضوعات مربوط به مصر و تاریخ مصر همیشه نقش بزرگی در فیلمهای بین المللی داشته اند، چه فیلم «همسر فرعون» را در نظر بگیریم یا نگیریم. فیلم های زیادی درباره مصر وجود دارد بخاطر اینکه این فرهنگی مشترک میان مصر و اروپاست. اروپا بر اساس فرهنگ مصری و رومی ساخته شده است.»

در این جشنواره برای لبلبا، هنرمند مصری بزرگداشت و نمایش ویژه برگزار شد. نینوشکا مانوج کوبالیان که به لبلبا مشهور است بعنوان یکی از بااستعدادترین نمایندگان سینمای مصر شناخته می شود.

لبلبا می گوید: «جذابترین چیزی که باعث برگزاری این جشنواره در الاقصر، یکی از زیباترین نقاط جهان شده، این است که شما می توانید آثار باستانی قدیمی را در حاشیه رودخانه نیل ببینید.»

فیلم «عصر قاهره» که ماجرای در شهر قاهره اتفاق می افتد، از جمله فیلم های نمایش داده شده در این جشنواره است. فیلم هایی از ۱۷ کشور جهان از جمله آلمان، اتریش، ایتالیا، بریتانیا و اسپانیا بهمراه منتخبی از فیلمهای مصری در این جشنواره شرکت کرده اند. همچنین دستچینی از فیلمهای ساخت کشورهای عربی در این جشنواره نمایش داده شدند.

فیلم دیگر نمایش داده شده در این جشنواره فیلم «قصری در ایتالیا» از ولری برونی تدسکی کارگردان فرانسوی بود. جشنواره امسال بطور ویژه در چهار بخش به فیلم های فرانسوی پرداخته است: ادای احترام به ایو بواسه کارگردان و رئیس هیات داوران جشنواره، موج نو سینمای فرانسه، سینمای زنان فرانسه و انیمیش فرانسوی.

محمد شیخ ابراهیم خبرنگار یورونیوز از محل برگزاری جشنواره می گوید: «تبادل دانش فنی و ترویج گفتگوی میان تمدن ها، از مهمترین اهداف جشنواره امسال است زیرا هنر در همه اشکالش، زبان مشترک مردم جهان است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد

ژان لوک گدار از بنیانگذاران موج نو سینمای فرانسه و جهان درگذشت

آمازون پرایم با پخش آگهی «ارباب حلقه‌ها: حلقه‌های قدرت» کنجکاوی هواداران و رسانه‌ها را برانگیخت