گفتگو با تهیه کننده فیلم «لویاتان»

گفتگو با تهیه کننده فیلم «لویاتان»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فیلم «نهنگ» Leviathan و کارگردان آن، آندری زیایجینتسف در سرتاسر جهان تحسین شده اند ولی این فیلم در روسیه بحث انگیز شده است. تهیه کننده این فیلم

آگهی

فیلم «نهنگ» Leviathan و کارگردان آن، آندری زیایجینتسف در سرتاسر جهان تحسین شده اند ولی این فیلم در روسیه بحث انگیز شده است.
تهیه کننده این فیلم الکساندر رودنیانسکی است که خود یک کارگردان شناخته شده روس است. بورونیوز با او گفتگویی انجام داده است تا بعد از نامزد شدن این فیلم در اسکار بعضی از نقاط ابهام روشن شود.

یورونیوز: شما امروز با زیایجینتسف کار می کنید و فیلم «نهنگ» Leviathan که دومین فیلمی است که تهیه کرده اید برای اسکار بهترین فیلم خارجی نامزد شده است. اما این فیلم در روسیه بحث انگیز شد. بعضی آن را یک شاهکار هنری می دانند ولی برخی آن را ضد روسیه دانستند و آن را «روس هراس» و نمایشی زننده از اخلاق در روسیه معاصر دانستند. جواب شما چیست؟

رودنیانسکی: فکر کنم که این تنها بحثی در مورد فیلم و ارزشهای هنری آن نیست. بلکه در مورد سوالاتی کلی تر است از جمله اینکه روسیه امروزی چیست؟ به کجا می رود و چرا؟

آن طور که من و کارگردان زیایجینتسف فیلم را می بینیم این اثر میراث دار فرهنگ و ادبیات کلاسیک روسیه است با سبک خاص خودش از رئالیسم اجتماعی. آندری زیایجینتسف و آثارش در رده نوابغ ادبیات روسیه قرار می گیرند.

این فیلم آنطور که من آن را می بینم هیچ وابستگی خاصی به مکانی که فیلمبرداری شده ندارد و فکر کنم این یکی از دلایلی است که فیلم به خاطرش در جهان و هر جایی که اکران شده تحسین شده است. از کره جنوبی و هند و کشورهای اسلامی گرفته تا در امریکا، فرانسه یا بریتانیا.

یورونیوز: خوب پس آیا ارزشهای مشترک اروپایی همچنان در روسیه وجود دارند و نه تنها بین کارگردانان روسیه بلکه به طور کلی در سینمای* روسیه حاکم هستند؟ آیا سینمای روسیه در ارزشهای انساندوستانه با سینمای اروپا و سینمای جهان مشترک است؟*

رودنیانسکی: من معتقدم که سینمای روسیه همچنان بخشی از فرهنگ اروپا است. سینمای روسیه بخش مهمی از سینمای اروپا بوده است. ما کارگردانان بزرگی همچون الکساندر سوخوروف، آندری زیایجینتسف، پاول لونگین و آلکسی یوچیتل، آندری کونچاتولوفسکی داریم. اینها همگی کارگردانانی اروپایی هستند. آنها نه تنها ارزشهای مشترکی با کارگردانان اروپایی دارند بلکه بخشی از همان فرآیند تولید اروپا هستند. آنها در همان استودیوها فیلم می سازند.

*یورونیوز: آیا تابوهایی رسمی در انتخاب سوژه های فیلم در روسیه وجود دارد؟ آیا خودسانسوری وجود دارد؟ *
رودنیانسکی: نه، من فکر نمی کنم هیچ تابویی رسمی در روسیه وجود داشته باشد. در مقابل آنچه وجود دارد خودسانسوری است که دلایلی هم برای توضیح آن وجود دارد. سینما در حال تجاری تر شدن و هنر سینما در حال از بین رفتن است به ویژه در سالنهای بزرگ سینما. اکنون فیلمهایی با بودجه هنگفت حاکم هستند. سینمای هنری در نتیجه در حال از بین رفتن است. در نتیجه من فکر می کنم که خودسانسوری به دلیل انتخاب خود کارگردانان است که ترجیح می دهند فیلمهایی بسازند که توسط عامه مخاطبان دیده شود و نه توسط تنها بخش خاصی از مخاطبان.

من فکر می کنم که شرایطی سخت تر نیز برای سینمای هنری در راه است و تنها راه نجات از طریق وب خواهد بود.

یورونیوز: برخی می گویند که انتشار فیلم «نهنگ» Leviathan روی اینترنت بدون اجازه شما نبوده است، آیا درست است؟

رودنیانسکی: می توانم بگویم که عده ای در تخمین توانایی های ما در این زمینه افراط کرده اند.

یورونیوز: اگر جایزه اسکار به فیلم «نهنگ*» Leviathan تعلق بگیرد شما آن را یک دستاورد می دانید یا یک نقطه شروع؟*

رودنیانسکی: به جز به رسمیت شناخته شدن توسط همکاران حرفه ای که همیشه لذت بخش است به نظرم به خود فیلم یک زندگی خواهد داد. موجهایی خواهد ساخت و توجه کسانی که ما واقعا برای آنها کار کردیم یعنی تماشاگران را جذب خواهد کرد. اول و مهمتر از همه تماشاچیان به ویژه در روسیه.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد