Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

موزه کُنفلوانس لیون؛ از خلقت کائنات تا مرگ بشر

موزه کُنفلوانس لیون؛ از خلقت کائنات تا مرگ بشر
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درموزه کُنفلوانس لیون، علاوه بر مشاهده اشیا، می توان آنها را لمس کرد

آگهی

موزه کُنفلوانس در منتهی الیه جنوبی لیون، پس از ده سال ساخت و ساز با صرف هزینه ای حدود ۳۰۰ میلیون یورو، اواخر ماه دسامبر سال ۲۰۱۴ افتتاح شد.

این نماد جدید شهر لیون فرانسه، ابرسازه ای از شیشه و بتون و فولاد و به شکل یک ماموت است. نام منطقه کُنفلوانسِ لیون، اشاره به دلتای محل تلاقی دو رودِ رون و سون دارد که موزه در آنجا بنا شده است.

هلن لافون کوتوریه، مدیر این موزه می گوید: « نام این موزه با مسمی انتخاب شده است. ورای محل قرار گرفتن آن، این موزه واقعا محل تلاقی است، … نگاه ها در اینجا به هم گره می خورند، همین مساله هم با نبوغ خاصی به کار گرفته شده است؛ به این دلیل که ما موضوعات مختلف را یکجا در معرض دید قرار می دهیم و یک نگاه میان رشته ای بر اینجا حاکم است.»

بازدیدکنندگان موزه در سالنی شیشه ای پذیرش شده و در فضایی به مساحت ۵۰۰۰ متر مربع به سوی بخش های متنوع هدایت می شوند.

قسمت های مختلف این موزه که نمایشگر آثاری از پنج قاره زمین هستند، روایتگر سراسرِ تاریخِ کره خاکی اند. نیکولا دوپن، مدیر کلکسیون ها و نمایشگاه ها، هدف چینش یگانه این موزه را روایتِ انسان می داند و می گوید: «همه افراد، سوال هالی فلسفی فراوانی از خود می پرسند. تک تک افراد در تمام جوامع با این سوال ها روبرو هستند. مساله منشا حیات، خلقت نوع بشر، پیدایش کائنات، جای آدمیزاد در میان موجودات زنده، نظم و سامان اجتماع و رویارویی انسان با مرگ، ذهن همه را به خود مشغول می کند. ما در بخش های مختلف این موزه به این پرسشها پرداخته ایم.»

فسیل تقریبا کامل یک ماموت

یکی از دیدنی ترین اشیا به نمایش گذاشته شده، فسیل تقریبا کامل یک ماموت است که ۱۵۰ سال پیش در دو کیلومتری همین موزه کُنفلوانس کشف شد.

این اکتشاف دیرینه شناسان نشان داد که موجودات عظیم الجثه، در چهارمین عصر پارینه سنگی در از کوههای آلپ، پایین آمده اند.

امکان لمس اشیاء

موزه کُنفلوانس اما برای نمایش منشاء حیات، با نمایش سنگواره های نرم تنان، بیننده را به اعماق تونل تاریخ می برد و برای روایتِ تاریخِ پیدایش زمین، تکه هایی از دنباله دارها و سنگهای کره ماه را هم در معرض نمایش گذاشته است. اما این موزه یک تفاوت فاحش با مکان های مشابه دارد؛ بازدیکنندگان می توانند اشیاء به نمایش گذاشته شده را لمس کنند.

فردریک پونسار، خبرنگار یورونیوز با اشاره به تکه ای از سنگ دنباله داری که قابل لمس کردن است، از نیکولا دوپن، می پرسد: «عادت داریم که در موزه ها دست به چیزی نزنیم و فقط نگاه کنیم. ولی اینجا، به ما توصیه می کنند که به اشیا نزدیک شده و آنها را لمس کنیم؛ بخصوص این دنباله دار فوق العاده را، در این باره چه می گویید؟»

نیکولا دوپن پاسخ می دهد: «در موزه کُنفلوانس این محدودیت را رد کرده ایم و بازدیدکنندگان می توانند اشیا منحصر به فرد را لمس کنند. این که در موزه هم ببینیم و هم به اشیا دست بزنیم، مثل یک رویای ممنوع است. مثل همین دنباله دار ۶۳۰ کیلوگرمی.»

منشا حیات و مقصد انسان

مساله منشا حیات و تکامل، در یک سالن بزرگ به نمایش درآمده است. جایی که از نزدیک شاهد گونه های مختلف جانوریِ مومیایی شده هستیم که آدمیزاد، تنها یکی از آنها است.

نیکولا دوپن در این باره می گوید: «می خواستیم روی این واقعیت مانور دهیم که بشر تنها یکی از موجودات زنده در میان دیگران است. واقعیتی که معمولا فراموش می شود. بشر یکی از پنج هزار گونه از پستانداران روی زمین است. یک موجود زنده مانند ۱۰ هزار گونه از پرندگان، که ما تنها ۲۰۰ گونه از آن را در اینجا به نمایش گذاشتیم.»

از دوران ماقبل تاریخ که بگذریم، فرهنگ بشدت متکثر انسان، نماینده های بسیاری در موزه کُنفلوانس دارد؛ اشیائی از زندگی اسکیموها گرفته تا قبایل پاپوس، تمدن اینکاهای آمریکا و البته فراعنه مصر. اما این موزه سراغ یکی از پرسش های پر رمز و راز تاریخ بشر هم می رود: مرگ.

نیکولا دوپن، معتقد است مساله مرگ، بخش پایانی سیاحت در تاریخ است و می گوید: «سراغ مسائل زمان خودمان می رویم و هربار در مسیرمان، دوست داریم کار را با یک اثر معاصر به پایان ببریم. در زمان سفر می کنیم و یک مساله حال حاضر را در چشم اندازی تاریخی می بینیم. وقتی بر می گردیم، مثلا همین جا، با اثر اوبانل، هنرمند معاصر اهل لیون مواجه می شویم که «یادواره مرگ» نام دارد. برای این که بگوییم فراموش نکن، تو هم خواهی مرد»

موزه کُنفلوانس در منطقه نوساز و مدرن لیون به همین نام، در دو قدمی ساختمان جدیدالاحداث سبز رنگی است که در تابستان آینده، مقر جدید شبکه خبری یورونیوز خواهد بود.

آگهی

این موزه، در مدت کمتر از یک ماهی که از افتتاح آن می گذرد، بیش از ۶۵۰۰۰ بازدیدکننده داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟