Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

اولین زن برنده جایزه مسابقه رهبری ارکستر «دوناتلا فلیک» در لندن

با همکاری
اولین زن برنده جایزه مسابقه رهبری ارکستر «دوناتلا فلیک» در لندن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جایزه امسال مسابقه رهبری ارکستر که با همکاری ارکستر سمفونیک لندن برگزار می شود، به “الیم چان” رسید. وی اولین زنی است که این جایزه را از آنِ خود می

جایزه امسال مسابقه رهبری ارکستر که با همکاری ارکستر سمفونیک لندن برگزار می شود، به “الیم چان” رسید. وی اولین زنی است که این جایزه را از آنِ خود می کند. برنده این جایزه می تواند بمدت دوازده ماه از امکانات ارکستر سمفونی مشهور لندن برخوردار شود.

شاهزاده دوناتلا فلیک که متعلق به خاندان اشرافی اوستایاست، از ۲۴ سال پیش با همکاری ارکستر سمفونی لندن مسابقه ای برای رهبری ارکستر ترتیب داده است.

رهبر ارکستر شدن، آنهم در جوانی کار هر کسی نیست و عموما تعداد مردهایی به این هنر کنترل و هدایت نوازندگان علاقه نشان می دهند، از تعداد زنها بیشتر است. شاهزاده فلیک در این باره می گوید: «رهبر ارکستر زن کم پیدا می شود. نمی دانم چرا. اما هر چه بیشتر می گذرد، این حرفه بیشتر مردانه می شود. زنها به سراغ این حرفه می آیند اما راهی که پیش رو دارند، راهی بسیار طولانی است که نیاز به توان ذهنی و فیزیکی زیاد و البته دل وجرئت دارد. هم نیاز به هوشیاری دارد و هم نیاز به روحیه قوی و بیش از هر چیز دیگر رهبر ارکستر باید از توان و انرژی فیزیکی زیادی برخوردار باشد.»

الیم چان درباره علاقه اش به رهبری ارکستر می گوید: «آرزوی رهبر ارکستر شدن یک باره به سراغم آمد. خیلی جوان بودم. رهبر ارکستری را دیدم که روی صحنه آمد و کارش فوق العاده بود. به خودم گفتم که من هم می خواهم جای او باشم.»

این دختر ۲۸ ساله، زاده هنگ کنگ، تحصیل کرده دانشگاه میشیگان آمریکا و تبعه بریتانیاست. وی می افزاید: «رهبر ارکستر مثل عدسی می ماند مثل عدسی شیشه ای. او نمی تواند به تنهایی بدرخشد، نیاز به نوری دارد که از او بگذرد. این نور این همان نوایی است که از نوازندگان می آید و حس علاقه شدید آنها به سازی که می نوازند. [سپس] این نور از رهبر ارکستر به مخاطب می تابد و بازتابش دوباره به نوازندگان نیز می رسد و همینطور به رهبر ارکستر!»

شاهزاده دوناتلا، حامی هنر است. زندگی او بیشتر به افسانه شباهت دارد. وی درباره اهمیت حمایت از هنر در عصر حاضر می گوید: «زندگی در دنیای امروز بسیار سخت است هیچکس حتی یک فنجان قهوه هم برای شما نخواهد خرید مگر این که پاداشی در کار باشد. طی ده سال گذشته خیلی چیزها تغییر کرده است. من عمیقاً باوردارم که حمایت از هنر، بویژه در این عصر و زمانه بسیار مهم است و باید خیلی بیشتر شود.»

امسال بیش از دویست نفر در این رقابت شرکت کرده اند. در مسابقه فینال امسال که روز هشتم دسامبر برگزار شد، فینالیتسها «اوورتور اگمونت»، اثر بتهوون،«سمفونی در سه موومان» از ایگور استراوینسکی و «شهرزاد» اثر نیکولای ریمسکی کورساکف را رهبری کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا