Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سینما؛ اینیاریتو و این بار «بردمن»

سینما؛ اینیاریتو و این بار «بردمن»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در فیلم «بردمن یا (فضیلت غیرمنتظره جهل)» (Birdman or The Unexpected Virtue of Ignorance)، مایکل کیتون بازیگری ورشکسته است که روزی نقش یک ابرقهرمان معروف را بازی می کرده و حالا در تکاپوی بازگشت افتاده و نمایشی را برای برادوی آماده می کند.

کارگردان فیلم الخاندرو گونزالو اینیاریتوی مکزیکی است. اینیاریتو از نماهای طولانی بسیاری استفاده کرده است. کیتون از دشواری برداشت این نماها می گوید: «باید دقیق و فرز و به معنای واقعی کلمه عالی می بودیم. در بعضی از قسمتها باید واقعا حواسمان جمع می بود که نوبت چه دیالوگی است و یا علامتی که می دهند کدام است، نه فقط برای بازیگر، حتی برای جایگیری صدابردار و اینکه کی و چگونه از سر راه کنار برود. فیلمبردار کجا باشد و دستیارها چه وقت وسیله ای را به بازیگری برسانند. پروژه عظیمی بود که مثل رقصی شگفت انگیز طراحی شده باشد.»

فیلم چنان پیش می رود که تماشاچی مرز میان حقیقت و رویا را گم می کند.

ادوارد نورتون هم در فیلم هست و نقش بازیگری با استعداد اما پرمدعا را دارد. او معتقد است رها کردن فیلم با پایانی معماگون و اسراری سر به مهر، از شجاعت کارگردان می آید.

ادوارد نورتون می گوید: «به نظرم فیلمسازانی که مایلند در آخر تماشاگر را با پرسش روبرو کنند نادر هستند. این نیاز حس می شود که باید به همه چیز پاسخ داد چون امن تر است تماشاچی را در حالی که حس می کنیم همه چیز را فهمیده روانه خانه کنیم. گذاشتن مخاطب در برابر پرسش هایی که در سرش بلولند کار برانگیزاننده تری است. شیوه پخته تری هم هست چون من فکر نمی کنم هدف نهایی هنر این است که حال مردم را بهتر کند. بلکه انگیختن پرسش هایی مثل این است که حالمان چرا و چطور چنین است که هست. نتیجتا این اسرار عمدی است. معماهای عمدی زیادی در فیلم داریم.»

بازیگران دیگری چون زک گالیفیاناکیس، امی رایان و نائومی واتس هم در این فیلم حضور دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیلم چی ببینیم؟ با آثار محبوب کارگردان‌های سرشناس آشنا شوید

جوایز فیلم اروپا؛ با ۵ فیلم برتر اروپایی سال ۲۰۲۳ آشنا شوید

شمارش معکوس برای اعلام برنده جایزه «لوکس» پارلمان اروپا به فیلم برتر ۲۰۲۳ آغاز شد