آفریقا با موسیقی به جنگ ابولا می رود

آفریقا با موسیقی به جنگ ابولا می رود
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تعدادی از مشهورترین خوانندگان و موسیقیدانان آفریقایی، دست در دست هم داده اند تا ترانه ای به منظور اطلاع رسانی در زمینه بیماری ابولا بسازند. این ترانه که «آفریقا ابولا را متوقف کن» (Africa Stop Ebola) نام دارد، نکاتی چون شستن دستها، خودداری از لمس درگذشتگان و اطمینان کردن به پزشک را گوشزد می کند.

خوانندگانی چون تیکن جا فاکولی (ساحل عاج)، امدو و مریم (مالی)، و سلیف کایتا (مالی) در صف این هنرمندان دیده می شوند.

باربارا کانام، خواننده اهل کنگو، می گوید: «بار دیگر باید جلوی سیاه نمایی آفریقا را گرفت. همیشه می شنویم که چیزهای منفی از آفریقا می آید، که آفریقا یعنی فقر. اما آفریقا فقط و فقط فقر نیست. قاره ای نیست که در آن فقط ابولا باشد و بس. اینجا اتفاقات دیگری هم می افتد. اینجا هنرمندانی هستند که می توانند دوشادوش هم کاری صورت بدهند.»

شاید رادیو مهمترین وسیله ارتباطی در آفریقا باشد. از این رو، این ترانه در انتقال پیام های مهم بهداشتی، نقش بزرگی ایفا می کند. متن آن هم به زبان فرانسه، انگلیسی و چندین زبان محلی نوشته شده است.

موری کانته، خواننده اهل گینه، می گوید: «لازم است اطلاعات به همه جا برسد. فکر می کنم هنر و فرهنگ کوتاه ترین مسیر برای ارتباط با روستاییان است تا آنها از راههای مقابله با این بلا آگاه شوند.»

این ترانه تاکنون بیش از ۲۵۰ هزار نسخه فروخته است. همه پول حاصل از فروش آن هم به سازمان «پزشکان بدون مرز» می رسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟