فیلمی پویانمایی برای تعریف انقلاب برای کودکان

فیلمی پویانمایی برای تعریف انقلاب برای کودکان
نگارش از Euronews

فیلم پویانمایی جدیدی با عنوان «به کودکان چه بگوییم» داستان انقلاب مخملی چکسلوواکی را برای کودکان تعریف می کند. این انقلاب که ۲۵ سال پیش در پراگ شروع شد، زمینه ساز فروپاشی کمونیسم شد. هدف این فیلم نمایش هیجان تظاهرات، خشونت پلیس و رویدادهای تاریخی به کودکانی است که فقط دموکراسی را می شناختند.

میروسلاو ترژتنار طراح و تانا ماروکووا فیلمساز، خالقان این فیلم هستند.

میروسلاو ترژتنار، طراح عروسک می گوید: «درواقع ایده آل این است که دیگر افراد برای ساخت چنین فیلمی الهام بگیرند. هزاران نفر در تظاهرات شرکت کردند ولی نه قصد و نه توانایی صحبت با همه آنها را داریم. اما فرد دیگری می تواند این کار را بکند. شاید این فیلم باعث شود کودکان به تاریخ و گذشته خانواده شان بیشتر توجه کنند.»

والدین در فیلم یک عروسک انتخاب کرده و داستان خود را با استفاده از نقشه شهر پراگ تعریف می کنند.

دانیلا کرامرووا، خیلی خوب انقلاب را به یاد می آورد. او می گوید: «برای من این روشی برای توضیح جو آن زمان است. چه کار می توانستیم بکنیم، چه چیزی ممنوع بود، چه چیزی می توانست برایمان مشکل ایجاد کند و چقدر همه چیز پیچیده بود. درواقع دادن اطلاعات در مورد تظاهرات وقتی نمی توانستیم در روزنامه چاپ یا در تلویزیون پخش کنیم، بسیار پیچیده بود.»

فیلم «به کودکان چه بگوییم» در خیابانی در پراگ به نمایش در می آید که پلیس، ۲۵ سال پیش تظاهرات دانشجویان را در آن سرکوب کرد. فیلم در فضای باز خیابان اکران می شود.

مطالب مرتبط