«قاتل» به روی صحنه اپرای آتن می رود

«قاتل» به روی صحنه اپرای آتن می رود
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

اپرای ملی یونانی، اولین اجرای جهانی اپرای «قاتل» را ارائه می کند. این اپرا براساس رمان مشهور آلکساندروس پاپادیامانتیس ساخته شده است. رمان «قاتل» در سال ۱۹۰۳ میلادی منتشر شد.

یورگوس کومنداکیس، آهنگساز یونانی این داستان جنایت و مکافات را به اپرا تبدیل کرد.

میرون میکایلیدیس، مدیر هنری اپرای ملی یونانی می گوید: «تاکنون داستان های همه اپراها مرتبط با یونان باستان بود. ما از اینکه این اپرا به موضوع جدیدی می پردازد، بسیار خوشحالیم. این اپرا موسیقی مدرن غربی را با عناصر موسیقی یونانی و بویژه موسیقی سنتی یونانی ترکیب می کند.»

«قاتل»، داستان زنی مسن با نام هادولا را تعریف می کند که در جزیره اسکیاتوس زندگی می کند. او دلسوز خانواده های فقیری است که دختران زیادی دارند. او پس از اینکه نوه دختر تازه به دنیا آمده خود را می کشد، دختران دیگر خانواده های فقیر را نیز به قتل می رساند و معتقد است که این کار او از روی شفقت و ترحم است.

یورگوس کومنداکیس، آهنگساز می گوید: «سه سال بر روی این اپرا کار کردم و سعی کردم به قهرمان زن داستان چهره ای اعطا کنم، ولی موفق نشدم. بالاخره راه حل را از طریق موسیقی یافتم. به مدت طولانی قایم موشک بازی کردیم. دست آخر از این هیولای مونث خوشم آمد.»

قاتل در انتهای داستان به اشتباه بزرگ خود پی برده و به عذاب وجدان دچار می شود. او برای فرار از پلیس به جنگل پناه می برد ولی هنگام فرار به دریا می افتد.

ایرینی تسیراکیدو، خواننده سوپرانو درباره نقش خود می گوید: «رفتار او واقعا افراطی است، زیرا نمی تواند با تغییرات روانی، احساسی و بار مسئولیتش کنار بیاید. برای او تطبیق با جامعه آن دوره غیرممکن است. او هرگز نمی تواند با این وضعیت کنار بیاید.»

واسیلیس کریستوپولوس، مدیر هنری سابق ارکستر دولتی آتن، رهبری این تولید را بعهده دارد. او درباره اینکه آیا این اپرا به فهرست اپراهای مشهور وارد خواهد شد یا نه می گوید: «همه اپراهای بزرگ ریشه های قوی در پس زمینه تاریخی و اجتماعی کشور و نقطه شروع ویژه ای دارند. به نظرم این اپرا همه شرایط لازم برای تبدیل شدن به یکی از آثار برجسته جهانی را دارد.»

اپرای «قاتل» تا پنجم آذرماه در آتن به روی صحنه می رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تجربه مُد ووگ» در دوبی؛ معرفی طراحان نوظهور

هجوم هواداران به بریتنی اسپیرز در جریان سفر او به اسرائیل

آیا ارزش زنان در هند از گاو کمتر است؟