جشنواره موسیقی ترنس سیبری و اهمیت گفتگو

با همکاری
جشنواره موسیقی ترنس سیبری و اهمیت گفتگو
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اولین اجرای فستیوال هنر ترنس سیبری در شهر نووسیبرسک سومین شهر بزرگ روسیه و مرکز سیبری بتازگی افتتاح شده است.

در این جشنواره، ودیم ریپن ویالونیستی که تحسین منتقدان را برانگیخته قطعات کلاسیکی را اجرا کرد.

در شب افتتاحیه، ریپن سمفونی اسپانیایی اثر ادوارد لالو را می نوازد و رهبری ارکستر بر عهده کنت ناگانو آمریکایی است.

ودیم ریپن، ویالونیست می گوید: «وقتی درباره ترنس سیبری فکر می کنید، فورا سفر کردن به ذهن می آید. اول از همه، سفری که استاد ناگانو داشتند که این راه طولانی را تا سیبری آمده اند، سپس سفر موسیقی که ما امشب اجرا کردیم که برای من دقیقا همانند یک سفر واقعی بود، بویژه وقتی که شما باید این سفر را با کسانی که دوستتان دارند و به شما احترام می گذارند به اشتراک بگذارید و بعد از آن حضور روی صحنه است، که شما در واقع این لحظات را با کسانی که آمده اند در این سفر با شما باشند، شریک می شوید.»

جشنواره به مدت دو هفته، این سفر موسیقی را با اجرای کنسرت روزانه در شهرنووسیبرسک و اطراف آن به اجرا گذاشتند.

کنت ناگانو، رهبر ارکستر، که «سمفونی فانتستیک» اثر بزرگ و محبوب برلیوز را در شب افتتاحیه اجرا کرد می گوید: «این قطعه یک «ایده ثابت» است که در یک چرخه ای از تنوع دائمی قرار میگیرد و هرگز به یک شکل اجرا نمی شود. حسی از کلیت در تمام این قطعه موسیقی هست که استعاره ای از زندگی است. در زندگی دوره های مختلف را از سر می گذرانیم و با رویدادهای مختلف به شیوه های گوناگون و در زمان های متفاوت، دوباره روبرو می شویم. این فکر که از یک ایده ثابت الهام می گیرد از آغاز تا پایان در آنچه زندگی هنرمند ( برلیوز) نامیده می شود در جریان است. هیچ قطعه ای مانند این قطعه تاکنون ساخته نشده است که در واقع لحظه ای از یک نبوع محض است.»

نووسیبرسک شهری کاملا توسعه یافته است که بقایای گذشته را بسختی در آن می توان مشاهده کرد. با این حال این شهر دارای ساختمان های گوناگون فرهنگی از جمله یک اپرای فوق العاده زیباست.

ودیم ریپن، ویالونیست می گوید: «احساس فوق العاده ای در شب افتتاحیه با “سمفونی اسپانیایی” لالو داشتم، بخاطر اینکه این یک قطعه جشن و سروراست که بسیار پر انرژی است و همزمان یک قطعه موسیقیایی عمیق است.»

کنت ناگانو، رهبر ارکستر می گوید: «آنچه این جشنواره را در قرن بیست و یکم و بویژه اکنون در سال ۲۰۱۴ بسیار معنا دارد می کند اهمیت گفتگو است. کسی نمی تواند موافق نباشد که در حال حاضر جهان به گفتگوی بیشتری نیاز دارد. ما به روابط بیشتری با یکدیگر نیاز داریم . این چیزی است که باعث می شود این جشنواره در این زمان و اینجا در روسیه برگزار شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا