Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آواز خوانی کریسمس با حضور معنوی باخ

با همکاری
آواز خوانی کریسمس با حضور معنوی باخ
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروه کر پسران کلیسای «سنت توماس» یکی از شناخته ترین و قدیمی ترین گروه هم سرایان پسر در دنیاست.
یوهان سباستیان باخ، شخصاً ۲۷ سال سرپرستی این گروه را عهده دار بوده است. او قطعات بیشماری برای گروه کر سنت توماس ساخت که موسیقی آوازی کریسمس یکی از آنهاست.

موسیقی کریسمس، یکی از شاهکارهای باخ است که در سال ۱۷۳۴ میلادی ساخته شده و هنوز طنین آن در کلیسا، حضور سازنده اش را یادآوری می کند. به هرحال این احساسی است که خوانندگان گروه را دگرگون می کند.
اسکار دیدت، عضو گروه کر پسران سنت توماس معتقد است که با اولین ضربان طبل و شروع قسمت اول این قطعه، موسیقی در ذهنتان به جا می ماند. او می گوید: «وقتی آن را می خوانید بدنتان واقعاً می لرزد. ریتم آن احساسات برانگیز است و شما را در خود فرو می برد.»

ساخت این موسیقی مدتی بطول کشیده و یوهان سباستیان باخ در سالهای اولیه هفته ای یک کانتات جدید برای این آواز می ساخت.

گیورک کریستف بیلر، رهبر کنونی گروه کر پسران سنت توماس بر این باور است که روح باخ در موسیقی اش زنده می شود. وی می افزاید: “این را می توانید حس کنید. ما خوشحالیم که یوهان سباستیان باخ منبع الهام همیشگی ما است.”

کریستوف بیلر شانزدهمین رهبر این گروه کر است که پس از باخ کار او را ادامه دادند.

صد پسر و مرد جوان بین ۹ تا ۱۸ سال زیر یک سقف در مدرسه شبانه روزی سنت توماس زندگی می کنند. در این جمع بسته، همه چیز پیرامون خواندن دور می زند، حتی در زمان غذاخوردن. آواز اولین کار روزانه است.
سنت، انظباط و روحیه جمعی، پایه کار این گروه کر افسانه ای است و مسئولیت پذیری را در آنان تقویت می کند.

“اسکار دیدت” در توضیح ویژگی گروه کر سنت توماس می گوید: “ویژگی اعضای گروه سنت توماس چیست؟ شاید چیزی باشد که از بیرون چندان قابل مشاهده نیست،اینجا یک رابطه قوی میان اعضای بزرگتر و کوچکتر گروه وجود دارد. ما یک نظام واحد آموزشی داریم و شاگردان بزرگتر در کنار معلمان از جوانترها مواظبت می کنند و آنها را تعلیم می دهند. به این ترتیب تجربه هایشان منتقل می شود.

شاگردان گروه کر با خلوص دل میراث باخ را ادامه می دهند.
ماکس گلیزر عضو کوچک گروه می گوید: “وقتی موسیقی او را می خوانید باید متن آن را دقیق بیان کنید و انرژی زیادی صرف کنید. نمی توانید آن را سرسری بخوانید. باید واقعاً به درون موسیقی بروید.”

گیورک کریستف بیلر،مشخصه موسیقی باخ را در این می بیند که از یک طرف حالت معنوی و روحانی دارد و از سوی دیگر کاملا، فراگیر است. وی معتقد است موسیقی باخ پلی است میان دنیاهای متفاوت که به مردم طیف های مختلف، فرصت می دهد تا با هم ارتباط پیدا کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا