اجرای سمفونی نهم بتهوون در «کنسرتائوس» وین

با همکاری
اجرای سمفونی نهم بتهوون در «کنسرتائوس» وین
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کنسرتائوس وین، یکی از مجلل ترین سالن های کنسرت اتریش صد سالگی خود را در حضور چهره های دنیای موسیقی جشن گرفت. این مجموعه شامل چهار سالن است و از نظر ترکیب سبک های موسیقی خلاق و سنتی، مکانی پیشرو محسوب می شود.

آگهی

در این میان، اجرای «سمفونی نهم بتهوون» توسط ارکستر فیلارمونیک وین، به رهبری استادانه گوستاو دوودامِل، آهنگساز ونزوئلایی، بعنوان رهبر ارکستر میهمان، برجسته بود.

او در این باره می گوید: «این یکی از سالن های تئاتر دنیاست که سنت، ریشه عمیقی در آن دارد. نام آن با سنت و زیبایی های هنری وین عجین شده است.»

سمفونی نهم بتهوون بعنوان میراث بشری در فهرست آثار یونسکو ثبت شده و تاکنون گروهها و دسته های مختلف ایدئولوژیک و سیاسی، هر یک به ظن خود، از آن استفاده کرده اند. بتهوون در تنظیم موومان چهارم این سمفونی، موسوم به «سرود شادی»، از اشعار بشردوستانه شیلر الهام گرفته است.

گوستاو دوودامِل درباره تاثیر بتهوون می گوید: «موسیقی بتهوون فوق العاده زیبا و در عین حال خشن است. وقتی به کارها و سمفونی های او نگاه می کنید فوق العاده است برای اینکه می بینید که چه ذهن منحصر بفردی داشته، ساختاری پیچیده و در کنار آن یک موسیقی پویا که در نهایت مثل فریادی است بر سر دنیا. امروز «برادری» بعنوان یک وظیفه روزمره از راه موسیقی و بوسیله اشعار شیلر متجلی شده است.»

او در ادامه می گوید: «لذت یعنی هارمونی، زیبایی و برادری. هیچ چیز لذتبخش تر از تقسیم کردن نیست. وقتی آنچه دارید با دیگران تقسیم می کنید، شاد می شوید و وقتی این کار را با توازن و برادری می کنید یعنی زیبایی را هم در نظر داشته اید و این مرا شاد می کند. سمفونی نهم بتهوون، نماد انسانیت در دنیای امروز است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قهرمان؛ اُپرایی در مایهٔ جاز براساس زندگی یک مشتزن استثنایی

استودیوی اپرای زوریخ؛ جای آشنایی با ستارگان نوظهور اُپرا

سیر پرفرازونشیب آماده‌سازی نقش از زبان سونیا یونچه‌وا، خوانندهٔ معروف