کمیسیون اروپا ایجاد شرکت های تعاونی را تشویق می کند

کمیسیون اروپا ایجاد شرکت های تعاونی را تشویق می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

برخی از جوانانی که می خواهند با مشکل بیکاری کنار بیایند یک شرکت تعاونی ایجاد می کنند. آنها با این کار در توسعه اقتصادی اجتماعی نیز شرکت می کنند.

در شهر گوتنبرگ سوئد، دفتر شرکت طراحی وب “راباش” قرار دارد. این یک شرکت تعاونی است و اعضای آن از تعداد سهم برابر برخوردار هستند. دستمزد همه اعضا و همچنین مسئولیت هایشان برابر است.

پیتر جولسن، از شرکت “راباش” می گوید: «برای شروع کردن یک کار، به پول زیاد و سرمایه گذاران احتیاج نداریم. ما با رایانه هایمان شروع کردیم. به این ترتیب توانستیم افراد را در این شرکت وارد کنیم و به آنها این احساس را بدهیم که خود را عضو و بخشی از اینجا احساس کنند و خوشحال باشند از اینکه کار دشوار را انجام می دهند. اگر موفق شویم، آنها بخشی از آنند و اگر نه، متاسفیم. ما همه در وضعیتی مشابه قرار داریم .»

آنها با همین دیدگاه برای شرکت ها و سازمان های مختلف وب سایت طراحی می کنند. از بسترهای نرم افزاری برای جنبش های فمینیستی گرفته تا انجمن های مدافع حقوق حیوانات یا جمع آوری منابع مالی برای آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد.

پیتر جولسن می گوید: «برای ما مهم بود که چند ارزش اخلاقی داشته باشیم تا نشان دهیم موضوعاتی بیش از کسب سود مالی برایمان مهم است. ما همچنین مشتریانی را انتخاب می کنیم که به نظر ما فعالیت های خوبی در جهان انجام می دهند و حرف های مهمی برای گفتن دارند.»

اینگرید بکسل هالتن از این شرکت درخواست کرد تا وب سایتی طراحی کند که محل ملاقات برای افراد خواهان ایجاد شرکت تعاون باشد. او می گوید: «جوانان به روابط اهمیت می دهند و خواهان واقعیت بخشیدن به ایده ها و رویاها هستند. اگر به شکل تعاونی اداره یک کسب و کار نگاه کنیم، می بینیم که تعداد آنها بسرعت رو به افزایش است. در گوتنبرگ، ۴۱ درصد بیشتر شده است.»

کنت کلینگ، هماهنگ کننده پروژه “اینوتول” می گوید: «*لومات* مسافرخانه ای است که به مرکز شهر بسیار نزدیک است. این یک شرکت تعاونی است و ده کارمند دارد. در حال حاضر، کارمندان اینجا در بازار کار عادی نمی توانستند شغلی بیایند.»

یک ابتکار کمیسیون اروپا موسوم به “اینوتول” به دنبال نمونه هایی چون“لومات” یا “راباش” است. این شرکت ها در یک بانک اطلاعاتی که در حال ساخت است وارد خواهند شد. به این ترتیب شبکه ای از کارفرمایان اقتصادی اجتماعی ایجاد می شود.

کنت کلینگ می گوید: «هدف “اینوتول” ایجاد انگیزه و قدرت دادن به افراد برای شروع کسب و کار در عرصه اقتصادی اجتماعی است. به نظرم این روشی است که در آینده در تجارت دنبال خواهد شد. همه می دانیم که شیوه قدیمی موفق نشد.»

پیتر جولسن می گوید: «دیدن تجربه های موفقیت آمیز و کار با افراد و شرکت ها در یک شبکه در دیگر کشورهای اروپایی مهم است.»

کنت کلینگ می گوید: «برای ما “اینوتول” ابزاری است برای افرادی که می خواهند وارد بازار کار شوند. شما می توانید از آن استفاده کنید و ایده هایتان را به بازار معرفی کنید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر به دنیای ترجمه و طراحی جلد کتاب در جمهوری چک

برنامه های اروپا برای نسل اراسموس

طرح «هفت گام»، مجالی برای ملاقات رقصنده های جوان اروپایی با طراحان رقص