بازگشایی آکادمی موسیقی «لیست» در بوداپست

بازگشایی آکادمی موسیقی «لیست» در بوداپست
نگارش از Euronews

آکادمی موسیقی «لیست» بوداپست پس از ماه ها بازسازی، درهای خود را به روی علاقمندان گشوده است.

بلا بارتوک و گئورگ شولتی از جمله آهنگسازان مشهوری اند که در «لیست» موسیقی آموخته اند. ساختمان زیبای آکادمی، از تاریخی کهن و آینده ای پر امید حکایت دارد.

مدیر بخش ارتباط و رسانه آکادمی لیست توضیح می دهد: «طراحی ساختمان و تزئینات داخلی آن، به راستی، یگانه است و ابعاد و نکات نهفته زیاد دارد. ما در پروژه بازسازی سعی کردیم با حفظ میراث گذشته ساختمان، هویتی مدرن نیز به آن ببخشیم.»

این آکادمی در سال ۱۸۷۵ میلادی توسط شخصی به نام لیست بنا نهاده شد و در سال ۱۹۰۷ به هنر مرسوم آن زمان یعنی «آرت نووُ» یا هنر نو تزئین شد و ابعاد تازه ای به خود گرفت. و طی این سال ها پذیرای بسیاری از بزرگ ترین نوازندگان و آهنگسازان مجارستان بود.

آندراس باتا، رئیس آکادمی لیست می گوید: «آهنگسازان مشهوری از جمله بزرگان روس اینجا کنسرت داده اند. ریشتر، روستروپوویچ عاشق این سالن و حال و هوای ویژه اش بودند. طراحی خاص سالن به هنرمندان و تماشاگران اجازه می دهد که احساس نزدیکی بیشتر به یکدیگر کنند. به علاوه، شکل دایره وار سالن کیفیت صدایی بسیار خوبی ایجاد می کند.»

به مناسبت بازگشایی آکادمی، چند تن از نوازندگان مشهور مجارستان کنسرتی برگزار کردند. از آن جمله بارناباش کِلمِن و کاتالین کوکاش: «اینجا پرستشگاه موسیقی کلاسیک است. هرگاه که به اینجا می آیم شور و شعفی خاص وجودم را فرا می گیرد. من از دوازده سالگی در اینجا موسیقی آموختم. هر چه بدست آورده ام به لطف این مکان است و حالا سعی می کنم همینجا آموخته هایم را به شاگردانم منتقل کنم.»

بارناباش کِلمِن می گوید: «در دهه سی میلادی، پدر بزرگ من نوازده بسیار مشهور موسیقی محلی کولیان مجارستان بود. البته من فقط او را در فیلم های سیاه و سفید قدیمی دیده ام. او خیلی جوان درگذشت و مادرم هم خاطره چندانی از او ندارد، اما گویی این موسیقی در خون من است و به این دلیل هم نواختن این نوع موسیقی را خیلی دوست دارم.»

این زوج جوان، در کنسرت شب افتتاحیه، چند قطعه از آهنگساز بنام مجار بلا بارتوک را اجرا کردند. جالب اینکه این دو به لطف آثار این آهنگساز با یکدیگر آشنا شده بودند.

کاتالین کوکاش توضیح می دهد: «هفده ساله بودیم و یکی از قطعات بارتوک را با هم اجرا کردیم و همان روز عاشق هم شدیم. هم را نمی شناختیم و از سلایق موسیقایی هم بی خبر بودیم، اما در همان آغاز فهمیدیم زوج همراهی خواهیم شد و تفاوتهایمان هم نقاط قوتمان خواهند بود.»