ارکستری متفاوت با رهبری منحصر به فرد

ارکستری متفاوت با رهبری منحصر به فرد
نگارش از Euronews

ششصد نوازنده و خواننده هم زمان بر روی صحنه برای اجرای سمفونی شماره هشت گوستاو ماهلر که «سمفونی هزار» هم نامیده می شود. ارکستر سمفونیک سیمون بولیوار از ونزوئلا در جشنواره معروف سالزبورگ اتریش که بزرگ ترین جشنواره موسیقی کلاسیک در جهان است، بهترین کارهای ماهلر را اجرا می کنند.

گوستاوو دودامل، رهبر این گروه می گوید: «آوردن این تعداد هنرمند روی صحنه، یک فرصت استثنایی برای رهبر اکستر است. اعتماد به نفس پیدا می کنید و احساس می کنید که در مسیر درستی قرار گرفته اید. این لحظه بزرگی است.»

وی هم چنین می گوید: «ما از فرهنگ اروپا چیزهای زیادی آموختیم و زمانی که موسیقی کلاسیک کار می کنید، این مسئله طبیعی است. ولی ما روش خودمان را اختراع کرده ایم.»

لوئیس ترخو، نوازنده پرکاشن گروه می گوید: «من در قسمت پرکاشن می نشینم و تنها چیزی که از آنجا می شنوم، صدایی رسا و پرتوان، همنوایی و همدلی است. صدای سازهای سیمی را که می شنوید مثل موج دریاست.»

این ارکستر بخشی از یک برنامه آموزشی موسیقی ونزوئلا به نام «ال سیستما»ست که مطابق آن بچه ها به طور رایگان نواختن یک ساز را می آموزند تا بدل به کودکان خیابانی نشوند. چهار صد هزار نفر جوان که بیشترشان زیر خط فقر زندگی می کنند، عضو این برنامه هستند.

نوازنده جوان، کنت جونز می گوید:
«همین که به «ال سیستما» بپیوندید، انگار به یک خانواده زیبا ملحق شده اید. نه تنها قطعات خوبی را با هم اجرا می کنید، بلکه با هم تجربه می اندوزید.»

تنها افراد برگزیده در برنامه «ال سیستما» می توانند در اجرای ارکستر شرکت کنند. آنها با رهبر سی و دو ساله خود بسیار صمیمی هستند.
دودامل در مورد این صمیمیت می گوید: «ما با هم مثل خواهر و برادر هستیم. بعضی هاشان حتی مثل فرزندان من هستند … ارکستر ما یک نوع کشش خاصی دارد. پیوند انسانی منحصر به فردی را در آن حس می کنید. در ارکسترهای دیگر افرادی از کشورهای دیگر یا کنسرواتوارهای دیگری هم هستند، اما سیمون بولیوار متفاوت است. ما همه از یک مدرسه آمده ایم، یک آموزش و یک تکنیک را می شناسیم. وقتی که اینها را کنار هم بگذارید و عشق و علاقه را هم به آن اضافه کنید، می بینید که ما به نوعی زلزله ایجاد کردیم … من هم یکی از این جمع هستم. ما همه یکی هستیم. همگی از یک پیکریم.»

در این صفحه می توانید قسمت هایی از سمفونی شماره هشت در می بمول ماژور از گوستاو ماهلر را بشنوید.

برای مشاهده تصاویر بیشتر از مصاحبه با گوستاوو دودامل بر روی لینک زیر کلیک کنید
Gustavo Dudamel – interview extras