نوجوانان معلول نیز می توانند قهرمان اسکی شوند

نوجوانان معلول نیز می توانند قهرمان اسکی شوند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اولین مسابقات اسکی نوجوانان معلول اروپایی، در دامنه اسپانیاییِ پیستهای اسکی کوههای پیرنه برگزار می شود.

نوجوانان معلول ایتالیایی، آلمانی، اسپانیایی، هلندی و اسلوانیایی دراین مسابقات شرکت می کنند. آنها نشان می دهند که برای اسکی نیاز نیست چشم یا دست و پای سالم داشته باشید، اراده و پشتکار برای قهرمان شدن کافی است. از میان هفده اسکی بازِ شرکت کننده از پنج ملیت مختلف، تادِیِ ده ساله جوانترین شرکت کننده است. او مشکل بینایی دارد. “ دراگانا” مربی اسکی اوست.

دراگانا ۲۶ سال دارد. او قهرمان ملی شنا در اسلوانی است و تصمیم گرفته به کودکانی که ناتوانیِ جسمی دارند، اسکی آموزش بدهد. دراگانا می گوید:«احساس می کنم که آنها نیاز به این فرصت ها دارند. البته مسئله رقابت نیست. برای من مهم ترین نکته احساس امنیت است. احساس امنیت وقتی که در چنین وضعیت جسمانی هستید.»

تادی علیرغم مشکل بینایی، با کمک دراگانا در تاریکی ِمطلق اسکی می کند. دراگانا در آموزشهای خود تکنیکی به ظاهر ساده را دنبال می کند. خود او در این باره می گوید:«در پیست های اسکی قواعدی داریم. مثلا اگر بگویید “پا-پا-پا” اسکی باز دنبال شما می آید، اگر بگویید “گیت” دور می زند. این صدا را از فرستنده که روی کوله اش قرار داده شده، می شنود. به این ترتیب دستورات مرا به راحتی اجرا می کند.»

شاید روزی، تادی همچون گابریل، قهرمان اسکی شود. گابریلِ اسپانیایی تقریبا نابیناست. او هم به اینجا آمده تا تجاربش را دراختیار نوجوانان معلول بگذارد و با بازگو کردن داستان شرکتش در المپیک ونکوور، این نوجوانان معلول را تشویق کند. گابریل در این مورد می گوید: «ناتوانی جسمی به من کمک کرد تا درهای دنیای اسکی را طور دیگری بر روی خود باز کنم. الان سطح بالایی دارم. همیشه سعی کرده ام زندگی را جدا و دور از معلولیتم ببینیم.»

گابریل، با تمرینهای لازم کودکان را آماده می کند. او می گوید:«این بچه ها شور وعلاقه زیادی دارند. به آنها می گویم که هیچ چیز ساده نیست. اما هر چه بیشتر بخواهیم و اراده کنیم، سختی های مسیر کمتر می شوند.» برگزار کردن چنین مسابقاتی ارزان نیست. برای جوانان کم توانِ جسمی و ذهنی به تجهیزات بسیار ویژه نیاز است. ماتیاس سازمان دهنده این مسابقات از کمک اتحادیه اروپا بهره مند شده و هم اکنون در فکر برگزاری رقابتهای بعدی است.

ماتیاس هدف برنامه “پاراالمپیک” را اینگونه توضیح می دهد: «هدف برنامه پارالمیپک، هم کمیته بین المللی و هم کمیته ارو‍پایی، برگزاری ورزش های برگزیده برای افرادی است که ناتوانی جسمی دارند و البته هدف این است که با فراهم کردن مربی برای جوانان، قهرمانانِ نسل بعد تربیت شوند. در برنامه ما تمرکز بر روی توانایی هاست و این که بله شما هم می توانید.»

از زمان برگزاری اولین بازی های پارالمپیک در سال ۱۹۶۰میلادی، تغییرات زیادی انجام شده است. در مقایسه با دیگر کشورها، پیست های اسکی اتریش، بهتری محل برای اسکی کردن نوجوانان کم توان است. از نظرماتیاس مهم است که نیازهای معلولان جسمی-ذهنی، در پیست های اسکی لحاظ شود.

تا مارس سال ۲۰۱۴ میلادی این نوجوانان برای دوباره، یکدیگر را در چهار کشور مختلف بازهم ملاقات کرده و بار دیگر ناتوانی های جسمی شان را فراموش خواهند کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر به دنیای ترجمه و طراحی جلد کتاب در جمهوری چک

برنامه های اروپا برای نسل اراسموس

طرح «هفت گام»، مجالی برای ملاقات رقصنده های جوان اروپایی با طراحان رقص