Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مهاجران جوان مقیم اروپا در جستجوی کار

مهاجران جوان مقیم اروپا در جستجوی کار
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این روزها برای جوانان اروپایی پیدا کردن کار ساده نیست. برای جوانان مهاجر مقیم اروپا پیدا کردن شغل مناسب، به مراتب دشوار تر است.

چهاردهمیلیون جوان اروپایی بین ۱۵ تا ۲۹ سال، نه شغلی دارند و نه مشغول تحصیلند و نه دوره آموزشی می بینند، آنها را «نسل گمشده» می نامند.

مهاجر بودن در اروپا خطر پیوستن به«نسل گمشده» را افزایش می دهد.در برنامه نسل نو به ساراگوسا در اسپانیا سفر می کنیم تا ببینیمچگونه مدرسه آشپزی “تپی” مجال و فرصت آموختن دوره های جدید و یافتن شغل مناسب را برای جوانان مهاجر فراهم می کند.

سزان طارق پاکستانی تبار است و ۲۱ سال دارد. او کهنزدیک نهسال است در ساراگوسا در اسپانیا زندگی می کند و تلاش می کند شغلیمناسب پیدا کند، تصمیم گرفته در یک برنامه آموزشی مدرسه “تپی” برای پیشخدمتی رستوران ثبت نام کند.

ویمی گوید: «کارفرمایان می گفتند که افرادی با سابقه کاری می خواهند. البته که من جوان بودم و بی تجربه و هیچ مدرکی هم نداشتم. به همین دلیل فکر کردم بهتر است یک دوره آموزشی بگذرانم و در مدرسه ای ثبت نام کنم.»

مدرسه حرفه ای آشپزی و پیشخدمتی «تپی» دراسپانیا برنامه ایتمام وقت برای جوانان بیکار دارد. همراه با افزایش بحرانهای اقتصادی در سالهای اخیر، میزان تقاضای جوانان، بویژه جوانان مهاجر، برای ثبت نام در این مدرسه افزایش داشته است.

آلفونسو دولسه، مدیر مدرسه “تپی” می گوید: «۳۵ الی ۵۰ درصد کارآموزان ما، مهاجرند. معیار ما برای انتخاب آن ها، مهاجر بودن آن ها نیست. معیار اصلی، کمک به افراد برای پیدا کردن یک شغل مناسب در کوتاه ترین زمان است.»

سالانه تنها چهل کار آموز در «تُپی» پذیرفته می شوند. دو سوم زمان آموزش در اینجا به آموزش عملی و تجربی اختصاص دارد. دوره آموزش دو سال است و ۹۰ درصد فارغ التحصیلان می توانند شغل مناسب پیدا کنند.

دییگو، مهاجری از کشور اکوادور است و در مورد مشکلات یافتن شغل می گوید: «الآن خیلی فرق دارد. قبلا اگر پیشخدمت رستوران بودید و کارتان را دوست نداشتید یا برنامه کاری طبق می لتان نبود می توانستید از آن شغل بیرون بیایید و بعد در عرض دو روز کار و شغل جدیدی پیدا می کردید. امروزه وضع عوض شده و مانند سابق نیست. اگر کارتان را رها کنید، پیدا کردن کار جدید بسیار مشکل است.»

با توجه به ظرفیت محدود مدرسه «تپی»، دیه گوی ۲۶ ساله باید یک سال صبر کند تا بتواند دوره کارآموزی خود را در اینجاشروع کند.

مدرسه “ت‍پی” در همکاری با مرکز مشاغل شهرداری ساراگوسا برنامهٔ کارآموزی در رستوران های دیگر اروپایی را سازمان می دهد. بودجه این کار از طریق برنامه لئوناردو داوینچی که طرحی است برای ترویج آموزش حرفه ها، تأمین می شود.

آلفونسو دولسه، مدیر مدرسه در باره اهمیت گذراندن دوره های آموزشی می گوید: «کارآموزی در کشورهای دیگر بعد تازه ای به مسیر حرفه کارآموزان می دهد. برخی از دانش اموزان تصمیم گرفته اند که بعد از این دوره، در خارج کار کنند. از این رو برنامه کارآموزی به مانند یک تلاش و پیشرفت مضاعف است که می تواند به تعدادی از دانش آموزان کمک کند که بعد جدیدی به زندگی حرفه شان بدهند.»

با وجود تعداد زیاد بیکاران در اسپانیا اکثر کار آموز مایل نیستد به کشورشان بازگردند. رویای آن ها این است که رستوران خود را باز کنند.

سزان طارق هم همین آروز را دارد و می گوید: «رویای حرفه ای من این است که تجارت خودم را داشته باشم. بهتر است برای خودتان کار کنید تا اینکه برای دیگری. من آرزو ها و خواست هایی دارم و می دانم در نهایت خواهم توانست به آنها برسم و رویایم را به حقیقی تبدیل کنم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راز رستوران موفق

سفر به دنیای ترجمه و طراحی جلد کتاب در جمهوری چک

برنامه های اروپا برای نسل اراسموس