Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جستجوی راههای تازه برای جذب جوانان به کار در بخش صنعت

جستجوی راههای تازه برای جذب جوانان به کار در بخش صنعت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از جوانان اروپای امروز کار کردن در بخش صنعت را قدیمی می دانند اما هنوز در این قاره، مشاغل مرتبط با صنایع جای مهمی را اشغال کرده اند. منطقه “ایندهوون” در جنوب هلند فرصت های زیادی را برای کسب مهارت در صنایع مختلف در اختیار جوانان اروپایی قرار می دهد. مهارت هایی که می تواند اشتغال در زمینه صنعت و تکنولوژی را برای جوانان مهیج تر کند.

برنامه نسل نوی این هفته به جوانانی اختصاص داده شده که برای کسب مهارت های لازم در زمینه صنایع مختلف به این منطقه صنعتی آمده اند. جوانانی که در تلاش برای یافتن کار این منطقه را “الدورادو” لقب داده اند.

در منطقه “ایندهوون“، مدیران کارخانه ها ایده های جدیدی برای یافتن نیروی کار جوان و ماهر مطرح می کنند. حقیقت امر این است که بسیاری از صاحبان صنایع در این منطقه امید چندانی به یافتن نیروی کار ماهر برای ادامه تولید خود ندارند و به برنامه های جدید متوسل شده اند.

یکی از جوانانی که از طریق این طرح های جدید توانسته به شغلی در کارخانه “اسمیت” دست یابد، اینیگو نووآ است. این جوان 22 ساله اسپانیایی از چند ماه پیش در این کارخانه تولید تجهیزات الکترونیکی مشغول به کار شده است. نووآ می گوید:“اینجا دوستان زیادی دارم و خیلی از دوستانم در اسپانیا هم علاقمند هستند به اینجا مهاجرت کنند. اگر شما به دنبال یاد گرفتن هستید و می خواهید برای خودتان کسی بشوید، در اینجا این فرصت را به شما می دهند.”

در این کارخانه ی هلندی دو نفر از سرکارگران شاغلان جوان را آموزش می دهند. “آن رودریگز” هم که اهل اسپانیاست برای کارـآموزی به اینجا آمده است. این دانشجوی اسپانیایی می گوید:” درست است که هنوز دانشجو هستیم اما اینجا درست مثل دیگر کارکنان با ما رفتار می کنند. ساعت کاری مشخصی داریم و باید قطعاتی را که در برنامه کاری برایمان تعیین کرده اند، بسازیم. تنها فرقی که با دیگر کارگران داریم این است که یک نفر دائم در حال آموزش دادن به ماست.”

کارخانه “ اسمیت” با موسسات آموزش فنی و حرفه ای نیز در ارتباط است و از این طریق دانشجویان مدام با مهارت های جدید آشنا می شوند. رییس این کارخانه معتقد است که این کارخانه باید نقش فعالی را برای آموزش مهارت به نسل جدید ایفا کند.
مایکل اسمیت، رییس این کارخانه معتقد است:“کارخانجات صنعتی باید سعی کنند این نوع مشاغل را برای دانشجویان جذاب کنند و به آنها نشان بدهند که کار صنعتی یک کار کثیف و خسته کننده نیست. اگر ما بتوانیم جوانان را در این زمینه از همه جهت آگاه کنیم، مطمئنم که برای آینده صنعت نیز موثر و کارآمد خواهد بود.”

کارخانه اسمیت به همین منظور با مرکز آموزش منطقه ای همکاری نزدیک دارد. این مرکز با بیست مدرسه حرفه و فن در ارتباط است. در این مرکز، دانشجویان کار کردن با ماشین های الکترونیکی و صنعتی را یاد می گیرند و می توانند ماشین های جدیدی ابداع کنند.

این مدرسه همچنین برنامه های متعددی را در سطح بین المللی اجرا می کند که طرح لئوناردو داوینچی یکی از این برنامه هاست. این برنامه از سوی کمیسیون اروپا و در جهت ایجاد فرصت های شغلی برای جوانان حمایت می شود.

“تینوس وان دوپاس” هماهنگ کننده بین کارخانجات و این مرکز است. وی می گوید:“ما در اینجا دانشجویان اروپایی زیادی را آموزش می دهیم. در مقابل آنها، فرهنگ و سواد و مهارت های خودشان را با این مجموعه تقسیم می کنند. از آنجایی که شهر “ایندهوون” یک شهر صنعتی است، مردم این شهر به کار گروهی عادت دارند و در کارخانه هم کارکنان با این دانشجویان دائم در ارتباط هستند و برای ابداعات جدید با هم همکاری می کنند.” بسیاری از کارخانجات این منطقه در زمینه تولید و اختراعات جدید با یکدیگر رقابت می کنند و به همین دلیل به دنبال افکار تازه و ایده های جدید هستند. جذب افراد باهوش یکی از ماموریت های موسسه “توسعه مغزها“ست که با همکاری دولت ها، کارخانجات و موسسات آموزشی و تحقیقی انجام می شود.

مارک جاکوب، مدیر این موسسه می گوید:“ما بیشتر به شاخه های مهندسی و هر گونه مهارت پیشرفته توجه نشان می دهیم. مناطق دیگری در دنیا هم هستند که به دنبال مهندس های جوان و باهوش اند و همین مساله کار ما را سخت می کند.”

بر اساس یک گزارش منتشر شده در هفته نامه اشپیگل، بسیاری از شهرهای صنعتی در جنوب آلمان نیز به دنبال تامین نیروهای ماهر خود از دیگر کشورها هستند اما به نوشته این هفته نامه جوانانی که برای کار به جنوب آلمان آمده اند از مدل زندگی در این منطقه راضی نیستند. مشکلی که در منطقه “ایندهوون” وجود ندارند.

اینیگو نووآ از زندگی در منطقه ایندهوون خوشحال است و می گوید:” اینجا یک فرهنگ غنی وجود دارد و در روزهای پایان هفته برای سرگرم شدن برنامه های زیادی ارائه می شود. کنسرت های موسیقی، نمایشگاه و جشنواره و غیره… همیشه چیزی برای دیدن و سرگرم شدن هست.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر به دنیای ترجمه و طراحی جلد کتاب در جمهوری چک

برنامه های اروپا برای نسل اراسموس

طرح «هفت گام»، مجالی برای ملاقات رقصنده های جوان اروپایی با طراحان رقص