دویست سالگی واگنر در اپرای سلطنتی لندن

با همکاری
دویست سالگی واگنر در اپرای سلطنتی لندن
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سال آینده، سالگرد دویست سالگی واگنر است اما اپرای سلطنتی لندن از هم اکنون به پیشتاز “دِر رینگ” رفته است. با رهبری “تونی پاپانو” استاد برجسته و معروف جهانی، و “برایان تِروِل“، خواننده باریتون در نقش “وُتان”.

برایان تِروِل احساس خاصی نسبت به واگنر دارد و می گوید: “واگنر با آهنگ سازان دیگر تفاوت چشم گیری دارد. واقعا از نظر صدا، ذهنیت و از نظر جسمانی، بر شما اثر دارد، اما در آخر یک حس فوق العاده خاصی دارید، یک حس موفقیت.”

آنتونیو پاپانو هم از دوستداران واگنر است و می گوید: “عناصر اولیه اپرا، یعنی نفرت، عشق، سیاست، خشونت، خانواده، وظیفه، همه اینها در این اپرا وجود دارند و حتی بیشتر از آن، یک حس شخصی از واگنر: و اینکه نفس درون ما در مقابل حمله چه واکنشی نشان می دهد؟ آیا شکست می خورد و ضعیف تر می شود یا قوی تر از میدان خارج می شود؟ همه اینها در اپرای “دِر رینگ” (Der Ring) هست و واقعا تماشای آن وحشتناک است.”

برایان تِرفِل در ادامه می گوید: “علاقه زیادی به پرده سوم دارم. بعد از پنج ساعت اپرا و در سخت ترین موقع اجرا می شود. زمانی که از نظر صوتی، ذهنی و جسمی باید واقعا به خدایان توسل کرد.
هنگامی که باید برای همیشه از دختر خود جدا شود، از نظر عاطفی، احساس بسیار دشواری دارد… من سه پسر دارم و دختر ندارم اما می توانم به خوبی احساس زجر و ناراحتی یک پدر در پایان اپرا را لمس کنم.
زبان آلمانی، برای من شخصا، پیچیدگی های زیادی دارد. مانند تکلیف خانگی، هر شب بدون استثنا، باید تمریناتم را انجام دهم.”

آنتونیو پاپانو در خاتمه می گوید: “از لحاظ موسیقی، شما دائما در حال تحول هستید. مانند یک خودرو، نمی توانید از دنده چهار به دنده یک بروید. موسیقی واگنر هم همیشه در حال حرکت است: یا سریع و سریعتر می شود یا آهسته و آهسته تر. یا تنش هایی ایجاد می شود یا کم کم از بین می رود. در واقع یک تئاتر است و از نظر روانی روی شما اثر می گذارد.
این یک انقلاب است در راستای آنچه از مخاطبان خواسته شده است. بدون هیچ تردید، واگنر تصمیم به تغییر دادن مخاطبان داشته است. پاکسازی مخاطبان به هر طریقی… آگاه کردن آنها، تکان دادن، ایجاد شوک و در نهایت آنها را تحت تاثیر قرار دادن. واگنر یک نابغه بزرگ است اما به همان اندازه سخت گیر است. کسی که زندگی شما را تغییر می دهد.”

در این برنامه، قطعه‌های زیر را از ریچارد واگنر می شنوید:

“Das Rheingold”
“Die Walküre”

Bonus interview: Antonio Pappano

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا