Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

"با خدمت داوطلبانۀ اروپایی می توان دنیا را تغییر داد" 

"با خدمت داوطلبانۀ اروپایی می توان دنیا را تغییر داد" 
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برای سفر، راه های گونانی وجود دارد. شما می توانید به عنوان گردشگر، یا برای کار یا تحصیل مسافرت کنید. همچنین در اروپا شما می توانید خدمت داوطلبانۀ اروپایی انجام دهید و سفر کنید.

“ساسکیا“، “ایمانول“، “پدرو” و “وایدا” از شهر های مختلف اروپا به مجارستان آمده اند.

هر یک از آنان، انگیزه ای شخصی برای ثبت نام و انجام داوطلبانۀ خدمت اروپایی دارند. پدرو برای مثال، متخصص توانبخشی است و می خواست برای مدتی تغییری در زندگی اش رخ دهد.

پدرو تصریح می کند: “طی دوره های کارآموزی که برای اخذ مدرک تحصیلی انجام دادم، متوجه شدم که در واقع این حرفه را خیلی دوست ندارم و آن مطابقتی با رویاها و شخصیت من ندارد. بنابراین مهم بود که از این مسئله مطمئن شوم و کار متفاوتی را تجربه کنم.”

ایمانول نیز بیان دارد: “من می خواستم با جوانان کار کنم. علاقه داشتم در زمینۀ آموزش و پرورش کار کنم با اینکه تجربه ای در این مورد نداشتم. همکاری با جوانان خسته کننده و یکنواخت نیست و راه های زیادی برای بروز خلاقیت وجود دارد.”

خدمت داوطلبانۀ اروپایی به جوانان اجازه می دهد تا به توانایی های بالقوه خود پی ببرند و گاهی نیز، مهارت های جدیدی برای شغل آینده بدست می آورند. طی این دوران، آنها درک بیشتری از خود پیدا می کنند.

ساسکیا، وادیا و ایمانول، با هدف ارتقاء درک و تفاهم بین فرهنگ ها، یک گروه دانش آموزی در یک دبیرستان راه اندازی کرده اند.

وادیا، از ای تجربه بسیار خشنود است و می گوید:“در این مکان دانش آموزان، کاملا آزاد هستند. آنها می توانند موضوع دلخواه خود را اینجا یادبگیرند و روی آن تمرکز کنند. آنها می توانند در یک فضای باز نظرات خود را بیان کنند و ما به آنها خوش آمد می گوییم.”

پدرو و ایمانول تصمیم گرفتند خدمت خود را در یک انجمن حمایت به کاریابی انجام دهند. در این گروه به نام “وقت چای“، آنها به شرکت کنندگان زبان انگلیسی یاد می هند.

ایمانول اضافه می کند: “ما از این فرصت استفاده می کنیم و با افراد گوناگون و از سنین مختلف گفتگو می کنیم. برخی از آنها واقعا با مشکل مواجه اند، چون کاری پیدا نمی کنند. ما فضایی ایجاد می کنیم تا این افراد با فرهنگ و تجربۀ متفاوت با هم تبادل نظر کنند و موضوعات زیادی از یکدیگر یاد می گیرند.

اغلب این پروژه ها، با همکاری یک سازمان میزبان و یک سازمان فرستنده انجام می شود.

این چهار داوطلب توسط سازمان موسوم به “اِگیسِک” (Egyesek Youth Association) فرستاده شده اند.

“تاماس ماهنِر“همانگی آنها را بر عهده دارد و آنها را با نهادهای محلی آشنا می کند. برای مثال دیدار وکمک به این پرورشگاه در بوداپست.

تاماس ماهنِر اظهار دارد: “در واقع خدمت داوطلبانه همه زمانهایی را در بر می گیرد که شما به نحوی به جامعه خدمت می کنید و برای پاسخ به نیازهای جامعه کاری انجام می دهید. اگر مردم زیادی این کار را انجام دهند و هر یک مقدارِ کمی انرژی بگذارند می توان دنیا را تغییر داد.

در عین حال، خدمت داوطلبانه به شما این فرصت را می دهد تا با مردم و شهر جدیدی آشنا شوید. “زیمپلا” یکی از بار های معروفِ بوداپست است.

ساسکیا با خوشحالی می گوید: “من خیلی این شهر را دوست دارم. شما، هر موقع و هر کاری که دوست داشته باشید، می توانید انجام دهید. در عین حال یک شهر خیلی بزرگ با جمعیت چند میلیونی نیست. واقعا شهر خوبی برای زندگی است.

در سال 2010، نزدیک به هفت هزار جوان در این برنامه ثبت نام کردند. در سال 2012، این رقم برای اولین بار از مرز ده هزار شرکت کننده بالا خواهد زد. شرکت کنندگانی که هدف شخصی خود را در یک هدف اجتماعی پیدا می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چه کسانی می توانند در برنامۀ خدمات داوطلبانه اروپا شرکت کنند؟

سفر به دنیای ترجمه و طراحی جلد کتاب در جمهوری چک

برنامه های اروپا برای نسل اراسموس