Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نحوه انتقال دانش در ارکستر فیلارمونیک وین

با همکاری
نحوه انتقال دانش در ارکستر فیلارمونیک وین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارکستر فیلارمونیک وین در اتریش و کنسرت شب سال نوی آن، یک سنت قدیمی است. ولی همه نمی دانند که در این ارکستر معتبر، چگونه سنت و تجربه از نسلی به نسل دیگر، گاهی حتی در میان افراد یک خانواده، منتقل می شود. همانند کارگاهی در دوره تجدد ادبی و فرهنگی (رنسانس) که بزرگان دانسته های خود را به جوان ترها می آموختند.

این همان اتفاقی است که برای خانواده تومبوک می افتد: پدر،پسر و نوه. یک خانواده تقریبا معمولی.

ولفگانگ می گوید: “من یادم می آید زمانیکه کوچک بودم و با برادرم زیر پیانو بازی می کردیم و مادرم قطعات شوپن و شوبرت می نواخت. او همیشه از ما می پرسید: ‘آیا صدای آهنگ برایتان بلند است؟’ ما با ماشین های کوچکمان بازی می کردیم و جواب می دادیم: ‘نه، خوب است!’.”

ولفگانگ ارشد پس از جنگ به ارکستر فیلارمونیک وین پیوست. او اکنون بازنشسته است و یوهانس، نوه اش، نوازنده اول ویلون ارکستر است.

ولفگانگ ارشد می گوید: “نوه ام سال ها به خانه ام می آمد و زمانیکه سونات ها و کونسرتوهایش را می نواخت، من با پیانو همراهی می کردم. او هفته ای چهار تا پنج بار به خانه ما می آمد. امروز نتیجه کاملا رضایت بخش است.”

سومین نسل نوازندگان در ارکستر فیلارمونیک، یک افتخار است یا یک مسئولیت بزرگ؟

یوهانس می گوید: “پدرم هرگز برای وارد شدن به این ارکستر به من فشار وارد نکرد. ولی فشار خودم بسیار قوی بود چون همه افراد خوانداه ام در ارکستر فیلارمونیک هستند. فکر می کردم: ‘تنها راه نوازنده شدن، ورود به ارکستر است’.”

ارنست اوتنزامر در ارکستر فیلارمونیک وین نوازنده اول کلارینت است و هر دو پسرش راه او را دنبال کردند و کلارینت می نوازند. آندره آ در برلن می نوازد و دانیل در وین. دو فرزند مستعد که با نوای موسیقی بزرگ شده اند.

ارنست اوتنزامر می گوید: “ما سعی می کنیم عشق به موسیقی را بدون آنکه به آنها فشار بیاوریم، منتقل کنیم و آنها راحت تر قبول می کنند. شاید این نقطه قوت ماست. شما نمی توانید با فشار و زور موسیقی دان خوبی شوید. فشار باعث باز شدن دلتان نمی شود. موسیقی در مغز نیست بلکه در دل است.”

این پرسش پیش می آید که یک پدر موسیقیدان چه به فرزندش می آموزد؟

دانیل می گوید: “برای مثال وقتی رهبر ارکستر چیزی می گوید چگونه واکنش نشان دهیم و یا تا چه حد می توان در ارکستر تکنواز بود. شما همیشه در خانه تمرین می کنید ولی بعد باید با تمام ارکستر کار کنید وباید دریابید نقش شما چیست و چه موقع باید بیشتر نواخت یا فقط کنار کشید.”

دانیل می گوید: “البته هروقت به توصیه پدرم احتیاج داشتم، او حضور داشت و این کار مرا بسیار آسان تر کرد. همکاری بسیار خوبی بود.”

دربرنامه موزیک این هفته این قطعات پخش می شود:

  • Johann Strauss, An der schönen blauen Donau, Walzer (The Blue Danube Waltz) op. 314

  • Johann und Josef Strauss, Vaterländischer Marsch (Fatherland March)

  • Eduard Strauss, Carmen – Quadrille

*The Blue Danube, Waltz (والس دانوب آبی)

  • Fatherland March (مارش سرزمین پدری)
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا