Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تلفیق موسیقی هند و فلامینکو با آنوشکا شانکار

با همکاری
تلفیق موسیقی هند و فلامینکو با آنوشکا شانکار
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آنوشکا شانکار، دختر راوی شانکار موسیقی دان معروف و خواهر نورا جونز خواننده جاز، با یک آلبوم جدید در اروپا کنسرت برگزار کرد.

پاریس نمی توانست استثنایی در کنسرت اروپایی آنوشکا باشد. او با آخرین کار خود به نام “مسافر” نقبی به ریشه های هندی فلامینکو می زند.

آمیزه نوای گرم گیتار فلامنکو با زخمه ای حزن آلود سیتار، سلطان موسیقی هندی، رسالت هنری آنوشکا شانکار است. در جریان کنسرت اروپایی اش در برنامه این هفته موزیک با او در پاریس در گفتگو کرده ایم.

در باره تلفیق شور موسیقی جیپسی ها و وهم آلودیِ موسیقی هندی آنوشکا شانکار می گوید: “بدیهی است که من عاشق ساختن موسیقی هستم. بعلاوه راهی برای کشف چیز های جدید است. برای ساختن یک کار در یک ژانر جدید موسیقی ، باید از سبک همیشگی خودم فاصله می گرفتم. یک نوع تقلا و بقا در حوزه ای تازه بود. بهمین دلیل باید فلامینکو و احساسات نهفته در این نوع موسیقی را یاد می گرفتم، ریشه و چرایی آن. البته فقط فلامینکو نیست با انجام و یا شروع هر کار جدید، به عنوان یک هنرمند و یک انسان رشد می کنی.”

او در باره ریشه های هندی در موسیقی خود می گوید:“موسیقی هندی بزرگترین منبع الهام من است. تعلیم این موسیقی را دیده ام و این کار اصلی من است. چیزی است که همیشه به آن اتکا دارم. اما به شکلی باید خودم را از آن رها می کردم. بعد دوباره به آنن برمی گشتم تا آن را از آن خودم کنم. در ابتدا، دوره سختی بود و نگران این بودم که موسیقی هندی را بکلی کنار بگذارم یا شکل کمرنگ شده اش را ادامه بدهم. این برای من تنها سنت نسیت، بلکه موسیقی پدرم نیز هست.”

آنوشکا در باره ضرورت این فاصله گیری توضیح می دهد: “فکر می کنم این فرآیندی است که باید از آن عبور کنیم. باید کمی از پدر، مادر و سنت های خودت فاصله بگیری تا دوباره خودت را پیدا کنی. و تناقض در این است که من حالا خودم را به موسیقی هندی خیلی نزدیکتر از گذشته حس می کنم. برای اینکه طی کردن این دوران باعث شد بفهمم چقدر این موسیقی را دوست دارم.”

آنوشکا شانکارکه بیشتر زندگیش را دو قاره زندگی کرده، حالا در خانه اش در دهلی نو و در سن دیگو در کالفرنیا هم تحصیل و هم زندگی می کند.” زندگی در دو قاره یقینا برای من مثبت بوده است. عبور کردن از این همه موانعی که در زندگی داریم، به من احساس رها یی می دهد. به این معنی که ما هویتمان را محیط پیرامونمان می گیریم. رفتارهایی بر می گزینیم که جز زندگیمان می شوند. و تجربه کرد اجبارهایی که عادات و هویت مارا زیر سوال می برند. بزرگ شدن در چنین شرایطی باعث شد خودم را فرای آنها قرار دهم. و همین نوعی سر در گمی ایجاد می کند و به نظر من چیز خوبی برای یک هنرمند است. برای اینکه تو را مجبور به کنکاش می کند و این انگیزه خوبی است.”

در این برنامه، می توانید بخش هایی از قطعات “عشق“، “بایرآوری“، “درون من” از آلبوم جدید “مسافر” آنوشکا شانکار بشنوید.

برای شندین بخش هایی از مصاحبه با آنوشکا شانکار روی لینک پایین کلیک کنید: euronews.net

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا