کیری تی کاناوا، در نقش مربی اپرا

با همکاری
کیری تی کاناوا، در نقش مربی اپرا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کیری تی کاناوا، سوپرانوی محبوب و پرسابقه اپرا، نه تنها در 67 سالگی همچنان زیبا می خواند بلکه از آموزش نسل جوان تر خوانندگان نیز غفلت نمی ورزد.

این سوپرانوی مشهور نیوزیلندی، می تواند مباهات کند که در طول دهه های هفتاد تا نود میلادی از محبوب ترین خوانندگان اپرا بوده و توانسته همراه بزرگترین رهبران ارکستر این دوران و در معتبرترین فستیوال ها برنامه اجرا کند.

در نیمه دوم ژوئیه امسال، کیری تی کاناوا، در فستیوال وربیر، در سویس، یعنی فستیوالی که محل دیدار ستاره های برجسته اپرای امروز با ستارگان فردا بود، کنسرتی بیادماندنی اجرا کرد و یورونیوز با وی گفتگویی انجام داد.

این کنسرت، از رشته برنامه های نمونه کلاس تربیت استادان آینده اپرا بود که علاقه اصلی تی کاناواو و بنیاد او برای آموزش خوانندگان جوان و تربیت ستارگان فردای این هنر از بین دانشجویان این کلاس هاست. او در گفتگو با یورونیوز می گوید:

“من کار با جوانان را بسیار دوست دارم. آنها قدر آموزش را می دانند و شگفتی می آفرینند و برایم الهام بخشند. آنها تشنه آموختنند و بدون اینکه نیاز زیادی به آموزش دائم آنها باشد، خودشان به پیش می روند و این برای من الهام بخش است.”

کیری تی کاناوا، دانشجویان جوانش را برای اجرای شش نفره قطعه “کوزی فان توته“، به فستیوال وربیر در سویس دعوت کرد.

در حالی که آموزش نحوه نفس گرفتن خوانندگان، در کلاس های تی کاناوا از ارکان آموزش اپراست، اما او در این کلاس ها جنبه های تاریک و فراز و فرودهای این حرفه را نیز از شاگردانش پنهان نمی کند.

کیری تی کاناوا در این زمینه به یورونیوز می گوید:

“شما بسیاری چیزها را در راه این حرفه فدا خواهید کرد. زندگی خانوادگی و هر آنچه که وابسته به زندگی خانوادگی است را از دست خواهید داد. شما تصور می کنید آنرا سرانجام به دست خواهید آورد، اما نخواهید توانست. مانند انتخاب دو روی یک سکه است: یا زندگی خانوادگی و یا این حرفه! کدامیک؟”

او در مورد احساس رضایتی که از کلاس آموزش دانشجویان رشته اپرا به او دست می دهد می گوید:

“گاهی اوقات، زمانی که یک دانشجوی جوان را تعلیم می دهم و او پس از عبور از مراحل آموزش، ناگهان خود را روی صحنه و در برابر اجرای آنچه آموخته می بیند و از پس این کار برمیآید، آنگاه لحظات رضایت من فرا می رسد و قلبم نیرو می گیرد. می بینم که تلاش های دشواری که با هم داشته ایم به ثمر می نشیند و این برای من هیجان بزرگی است.

اما سرانجام زمانی نیز خواهد رسید که من نیز مایل خواهم بود زیر درخت نخلی بنشینم و دفتر این حرفه را برای خودم ببندم. البته هنوز زمان آن فرا نرسیده است.” کیری تی کاناوا، هنرمندی صادق و فروتن است که هیچگاه خودش را فراتر از یک مربی کلاس آموزش موسیقی ندانسته است.

در فستیوال وربیر، قطعاتی ازجیاکومو پوچینی، ولفگانگ آمادیوس موتسارت، جیک هگی و نیز قطعاتی از جاز مانوش به اجرا درآمد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رقابت فینالیست‌های جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکستر جوان

جایزهٔ هربرت فون‌کارایان برای رهبر ارکسترجوان؛ مرحلهٔ نیمه‌نهایی

قهرمان؛ اثری پیشگامانه با هدف شکستن پیش‌فرض‌ها دربارهٔ اُپرا