Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

چرا ایتالیا از ابتکار «کمربند- جاده» چین خارج شد؟

ایتالیا و چین
ایتالیا و چین Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایتالیا رسما اعلام کرد که از طرح کمربند جاده چین کناره‌گیری می‌کند. ایده‌ای که برای چین بسیار حائز اهمیت است و ایتالیا تنها کشور عضو گروه ۷ بود که عضوی از آن به شمار می‌رفت.

آگهی

اما این ابتکار شامل چه مواردی است و چه کشورهایی هنوز درگیر آن هستند؟ 

پروژه یا طرح کمربند جاده که قصد احیای جاده ابریشم قدیم را دارد در سال ۲۰۱۳ از سوی چین راه‌اندازی شد. ایتالیا با وجود این که یکی از اعضای اتحادیه اروپا و همچنین گروه ۷ است، چهار سال قبل با تصمیم جوزپه کونته، نخست وزیر وقت این کشور به این طرح پیوست. 

کمربند- جاده چیست و چرا ایتالیا از آن خارج شد؟

کمربند جاده یک پروژه زیرساختی است که در سال ۲۰۱۳ توسط شی جین پینگ، رئيس جمهوری چین اعلام شد. هدف از این پروژه ایجاد یک شبکه زیرساختی هم از طریق زمین و هم دریا برای گسترش نفوذ اقتصادی چین به کشورهای دیگر در سراسر آسیا، خاورمیانه، آفریقا و حتی اروپا بود. 

دولت ایتالیا می‌گوید این کشور پس از پیوستن به این ابتکار شاهد دریافت مزایای کمی بوده در حالی‌که چین از این معامله سود بسیار بیشتری برده است. 

پس از این توافق، هرچند صادرات ایتالیا به پکن افزایش یافت اما این میزان چندان قابل توجه نبود و از ۱۳ میلیارد در سال ۲۰۱۹ به حدود ۱۶.۴ میلیارد در سال ۲۰۲۲ رسید. افزایشی که بیشتر آن مربوط به صادرات داروی فایزری بود که در ایتالیا تولید می‌شد. در مقابل اما واردات از چین افزایش قابل توجهی یافته و از ۳۲ به ۵۸ میلیارد افزایش یافته است. 

آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا در این خصوص می‌گوید: «طرح جاده ابریشم برای ما سودی نداشت. آلمان و فرانسه گردش مالی بیشتری نسبت به ما داشتند. ما در حال حاضر بسیار با چین کار می کنیم؛ یک مشارکت استراتژیک وجود دارد. هیچ چیز منفی با چین وجود ندارد. همان طور که همیشه بوده روابط با چین ادامه پیدا می‌کند، اما نه در چارچوب کمربند - جاده.»

اما جوزپه کونته، نخست وزیر پیشین ایتالیا، تصمیم جدید دولت دست راستی جورجا ملونی را چندان به سود این کشور نمی‌داند. او در این خصوص می‌گوید: «این تصمیم صرفا به دلایل ایدئولوژیک گرفته شده و منافع بازرگانان ایتالیایی را در نظر نگرفته است.» 

چه کسانی هنوز عضو کمربند- جاده هستند؟

بین ۱۴۵ تا ۱۴۹ کشور در سراسر جهان وجود دارند که یادداشت‌های تفاهم را با چین برای همکاری در طرح کمربند- جاده امضا کرده‌اند. در این میان نام ۱۳ کشور اروپایی نیز دیده می‌شود: بلغارستان، کرواسی، جمهوری چک، استونی، مجارستان، یونان، لتونی، لیتوانی، لهستان، پرتغال، اسلواکی، مالت، اسلوونی.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ریاست ایتالیا بر گروه ۷؛ آیا ایتالیایی‌ها می‌توانند دوگانه غرب-بقیه را از بین ببرند؟

پشیمانی رُم از پیوستن به طرح چینی کمربند و جاده؛ وزیر دفاع ایتالیا: تصمیم نابخشودنی و بی‌ثمری گرفتیم

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟