Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

قیمت دلار در افغانستان به پایین‌ترین حد در ۶ سال گذشته رسید؛ هر افغانی ۷۰۰ تومان شد

بازار ارز هرات
بازار ارز هرات Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هر دلار آمریکا در جریان معاملات روز یکشنبه بازار آزاد ارز افغانستان در مقابل ۶۷.۸۰ افغانی معامله شد، پایین‌ترین نرخی که از نوامبر ۲۰۱۷ تا کنون ثبت شده بود.

آگهی

سایت بانک مرکزی امارت اسلامی طالبان هم روز یکشنبه نرخ رسمی فروش هر دلار آمریکا را ۶۷.۱۳۸۳ اعلام کرد.  

این در حالی است که نرخ برابری هر دلار آمریکا در برابر افغانی در سپتامبر ۲۰۲۱ و در آستانه تصرف کابل از سوی شبه‌نظامیان طالبان ۷۹ بود. این نرخ بلافاصله پس از تصرف کابل از سوی شبه‌نظامیان طالبان از ۷۹ به ۸۷ رسید که پایین‌ترین نرخ برابری افغانی در مقابل دلار آمریکا طی حداقل ۱۸ سالِ پیش از آن به شمار می‌رود.

قیمت دلار در افغانستان پس از سلطه طالبان و مسدودشدن ذخایر ارزی خارجی این کشور توسط کشورهای غربی و نهاد‌های مالی و پولی بین‌المللی روندی صعودی به خود گرفت و از مرز بی‌سابقه ۱۰۵ افغانی هم فراتر رفت. 

طالبان طی دو سال گذشته با اقدام‌هایی همچون ممنوعیت استفاده از دلار در معاملات محلی، تشدید محدودیت‌ها در برابر خروج ارز از کشور، غیرقانونی کردن تجارت آنلاین و تشدید برخورد قضایی با ناقضان این قوانین و محدویت‌ها، تلاش کرده تا نرخ ارز را کنترل کند. 

در پی انجام این اقدام‌ها و آغاز ورود دوباره کمک‌های نقدی خارجی، قیمت هر دلار آمریکا از ژانویه ۲۰۲۲ سیر نزولی به خود گرفت و از ۱۰۵.۱۰ به ۶۷.۸۰ در جریان داد و ستدهای روز یکشنبه ۱۲ نوامبر رسید و افت ۳۵ درصدی را تجربه کرد. 

هر افغانی روز یکشنبه در برابر ۷۰۰۰ ریال ایران (۷۰۰ تومان) مبادله شد که نرخی کم‌سابقه به شمار می‌رود. 

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

نرخ دلار آمریکا در بازار افغانستان در فاصله بهار ۲۰۱۰ تا بهار ۲۰۱۴ و در دوران ریاست جمهوری حامد کرزای در محدوده ۴۳ تا ۵۶ تومان نوسان داشت و طی سال‌های ۲۰۱۵ تا پیش از سلطه دوباره طالبان که مصادف با دوران ریاست جمهوری محمد اشرف غنی بود، از ۶۰ تا ۸۰ افغانی صعود کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان با «ابراز ناراحتی» از قطعنامه شورای امنیت معرفی نماینده ویژه را «غیرضروری» دانست

سقوط افغانی به پایین‌ترین حد در دو دهه گذشته؛ بانک مرکزی افغانستان مزایده دلار را آغاز کرد

پیشروی طالبان از هرات تا کابل؛ عقب‌نشینی سریع افغانی و ریال در برابر دلار آمریکا