سقوط افغانی به پایین‌ترین حد در دو دهه گذشته؛ بانک مرکزی افغانستان مزایده دلار را آغاز کرد

بازار ارز کابل
بازار ارز کابل Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مطابق اعلام برخی صرافی‌های فعال در سرای شازده کابل، نرخ برابری هر دلار آمریکا در مقابل افغانی طی چهار روز گذشته از ۹۱.۲۰ به ۹۳.۸۰ افزایش یافته است که نشان دهنده ثبت پایین‌ترین نرخ برابری هر افغانی در مقابل دلار آمریکا طی دو دهه گذشته است.

آگهی

بانک مرکزی افغانستان فروش ۱۰ میلیون دلار آمریکا را به بانک‌ها و دلالان ارز از طریق برگزاری مزایده آغاز کرد.

بانک مرکزی افغانستان پیش‌تر نیز با صدور اطلاعیه‌ای از بانک‌های خصوصی و فعالان بازار ارز برای شرکت در مزایده روز سه‌شنبه دعوت کرده بود؛ مزایده‌ای که با هدف مقابله با سرعت گرفتن کاهش نرخ برابری افغانی در مقابل دلار آمریکا طی روزهای اخیر برنامه‌ریزی شده است.

این بانک همچنین به مردم افغانستان وعده داده که با عادی شدن روند فعالیت سیستم بانکی این کشور، به زودی نرخ برابری پول ملی افغانستان به ثبات خواهد رسید.

مطابق اعلام برخی صرافی‌های فعال در سرای شازده کابل، نرخ برابری هر دلار آمریکا در مقابل افغانی طی چهار روز گذشته از ۹۱.۲۰ به ۹۳.۸۰ افزایش یافته است که نشان دهنده ثبت پایین‌ترین نرخ برابری هر افغانی در مقابل دلار آمریکا طی دو دهه گذشته است. نرخ برابری هر دلار آمریکا در برابر افغانی در آستانه تصرف کابل از سوی شبه‌نظامیان طالبان ۷۹ بود.

بانک مرکزی افغانستان همچنین در بیانیه خود تاکید کرده که تمام پیشنهادهای خریدی که پذیرفته شوند، تا پایان روز سه‌شنبه به طور کامل تسویه خواهد شد.

با توقف ناگهانی حمایت‌های مالی خارجی پس از قدرت‌گیری شبه‌نظامیان طالبان در ماه اوت، اقتصاد افغانستان با محدودیت‌ جدی منابع ارزی مواجه شده است. 

پیش از سلطه طالبان بر افغانستان، سالانه معادل ۲۰ درصد تولید ناخالص این کشور از طریق کمک‌های مالی و نقدی کشورهای غربی تامین می‌شد. در همین حال، حدود ۷ میلیارد از ۹ میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی افغانستان که در خارج از این کشور نگهداری می‌شود از سوی ایالات متحده مسدود شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازهایی که از ایست‌ بازرسی‌های طالبان گذشتند

گسترش نظارت با دوربین توسط طالبان؛ آیا شرکت چینی طرح امنیتی آمریکا یا ترکیه را اجرا می‌کند؟

دست‌کم ۱۸ امدادگر یک سازمان غیردولتی سوئیسی در افغانستان بازداشت شدند