Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

یک گام تا سکه ۳۰۰ و دلار نیم میلیون ریالی؛ بازار ارز ایران در التهاب تحریم‌های تازه اروپا

صرافی در تهران
صرافی در تهران Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا قصد دارد برای نخستین بار در تاریخ خود، نهادهای یک کشور ثالث یعنی ایران را نیز مشمول تحریم‌هایی که کند که مستقیما علیه یک کشور یعنی روسیه وضع شده ولی در عمل کارکردی دوگانه خواهد داشت.

آگهی

بازار آزاد ارز تهران در جریان خرید و فروش‌های روز یکشنبه شاهد ثبت پیاپی رکوردهای تاریخی بی‌سابقه بود؛ چنان که بهای فروش دلار برای دقایقی تا ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان (۴۹۲۰۰۰ ریال) بالا رفت و قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز از مرز ۲۹ میلیون تومان عبور کرد.  

نرخ فروش دلار سهمیه‌ای که به طور محدود از طریق صرافی‌های تحت نظارت بانک مرکزی ایران عرضه می‌شود، در ادامه روند صعودی خود، روز یکشنبه نیز ۵۱ تومان دیگر افزایش یافت و به ۴۵ هزار و ۱۱۹ تومان (۴۵۱۱۹۰ ریال) رسید. همزمان، بهای فروش دلار در بازار آزاد به سرعت از نرخ ۴۷ هزار و ۶۷۰ تومان روز شنبه فاصله گرفت و با ثبت نرخ‌های بی‌سابقه تا ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان صعود کرد ولی سپس به دامنه ۴۸ هزار تومان بازگشت و در فاصله ۴۸ هزار و ۵۰۰ تا ۴۹ هزار تومان نوسان کرد. 

در پی ادامه رکوردشکنی دلار آمریکا و نزول مداوم نرخ برابری ریال ایران که طی ۱۱ ماه سپری شده از سال جاری خورشیدی که افزایش نرخ دلار را به ۸۷ درصد رسانده، نرخ آزاد هر یورو نیز پس از ثبت رکورد ۵۲ هزار و ۷۵۰ تومان در جریان مبادلات روز یکشنبه به نوسان خود در محدوده تازه ۵۲ هزار تا ۵۲ هزار و ۵۰۰ تومان ادامه داد. 

با وجود تعطیلی پایان هفته بازار جهانی طلا، افزایش نرخ ارز در بازار ایران موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا پس از ثبت رکورد ۴۹ هزار و ۲۰۰ تومان دلار آمریکا برای نخستین بار به بالای ۲۹ میلیون تومان برسد؛ نرخی که در ادامه روز تا ۲۸ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان کاهش یافت. هر گرم طلای ۱۸ عیار هم روز یکشنبه حدود دو میلیون و ۲۲۰ هزار تومان خرید و فروش شد. 

برخی فعالان بازار ارز، افزایش شتاب سقوط نرخ برابری ریال ایران را در برابر ارزهای عمده متاثر از اعلام محتوای دهمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه روسیه می‌دانند؛ بسته‌ای که در چارچوب آن، اتحادیه اروپا قصد دارد برای نخستین بار در تاریخ خود، نهادهای یک کشور ثالث یعنی ایران را نیز مشمول تحریم‌هایی که کند که مستقیما علیه یک کشور یعنی روسیه وضع شده ولی در عمل کارکردی دوگانه خواهد داشت.

مطابق اعلام اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، هفت نهاد ایرانی به دلیل نقش‌آفرینی در ارسال پهپادهای انتحاریِ ساخت سپاه پاسداران به روسیه به فهرست تحریم‌های این اتحادیه افزوده می‌شود. در همین حال، برخی رسانه‌های آمریکایی گمانه‌زنی کردند که این تحریم‌های که احتمالا در جریان نشست روز دوشنبه شورای سیاست خارجی اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار خواهد گرفت، چند بانک ایرانی را هدف قرار خواهد داد. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

البته اخیرا نیز خبرهایی از افزایش محدودیت‌های اعمال شده از سوی خزانه‌داری ایالات متحده برای انتقال دلار به ایران از مرزهای کشورهای همسایه به ویژه عراق و امارات عربی متحده منتشر شده بود. با این وجود، گروهی از کارشناسان اقتصادی معتقدند که در بُعد داخلی نیز بالارفتن رقم کسری بودجه دولت، صعود مستمر حجم نقدینگی و نرخ تورم همزمان با رشد محدود اقتصاد ایران به سقوط بیشتر نرخ برابری ریال دامن زده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دلار جهانگیری چه تفاوتی با دلار فرزین و نیما دارد؟

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول: ایرانی‌ها سال آینده هم زیر بار تورم ۴۰ درصدی خواهند بود

سازمان بانکداری اروپا: بیش از ۹۰ درصد از بانکداران ثروتمند اتحادیه اروپا مرد هستند