Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بازی‌های مدیترانه‌ای اُوران الجزایر؛ ایتالیا صدرنشین و ترکیه دوم شد

بازی‌های مدیترانه‌ای اُوران الجزایر؛ ایتالیا صدرنشین و ترکیه دوم شد
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Cinzia Rizzi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

نوزدهمین دوره بازی‌های مدیترانه‌ای، ششم ژوئیه در شهر اوران الجزایر به پایان رسید. بیش از ۳۴۰۰ ورزشکار از ۲۶ کشور و سه قاره آفریقا، آسیا و اروپا در این رقابت‌ها شرکت کردند.

آگهی

دوازده روز ورزش، مسابقه و جشن: نوزدهمین دوره بازی‌های مدیترانه‌ای، ششم ژوئیه در شهر «اُوران» الجزایر به پایان رسید. بیش از ۳۴۰۰ ورزشکار از ۲۶ کشور و سه قاره آفریقا، آسیا و اروپا در این رقابت‌ها شرکت داشتند.

ایتالیا صدرنشین و ترکیه به مقام دوم رسید

ایتالیا، اوران را با کسب بهترین نتایج ترک کرد. ورزشکاران ایتالیایی ۱۵۹ مدال شامل ۴۸ مدال طلا، ۵۰ نقره و ۶۱ برنز کسب کردند و برای پنجمین دوره متوالی در صدر این رقابت‌ها قرار گرفتند.

ایتالیا با کسب ۳۴ مدال در شنا، آبشاری از مدال‌ها را آز آن خود کرد.

این کشور در ورزش شنا به صورت تیمی و انفرادی موفقیتی درخشان به دست آورد. برای مثال متئو ریولتا قهرمان و رکورددار مسابقات با زمان ۵۱.۶۶ در ۱۰۰ متر پروانه و ۴ در ۱۰۰ متر مختلط و نایب قهرمان در ۵۰ متر پروانه شد. 

او می‌گوید: «من از نتیجه خوشحالم. در چند ماه گذشته، دوران سختی را گذراندم و از نتیجه بدست آمده خوشحال و به آینده خود مطمئن هستم. »

ترکیه با کسب تنها ۳ طلا کمتر از ایتالیا (در مجموع ۱۰۸ مدال) در مقام دوم قرار گرفت و بخصوص در کشتی، دو و میدانی و شنا درخشید.

الجزایر رکورد شکنی کرد

ورزشکاران الجزایری با کسب نتایج بی‌نظیر شاهکار کردند و تنها با یک مدال طلا کمتر، آخرین سکوی قهرمانی را به فرانسه واگذار کردند. الجزایر با رکورد ۵۳ مدال شامل ۲۰ طلا، ۱۷ نقره و ۱۶ برنز این رقابت‌ها را به پایان رساند و عملکرد بهتری نسبت به ۲۱ سال قبل در تونس از خود به جای گذاشت.

آنها ۵ مدال بسیار مهم در بوکس و دو و میدانی به دست آوردند که از آن‌ها می‌توان به مدال‌های دوگانه طلا و نقره تاریخی آنها در مسابقه دو ۸۰۰ متر توسط جمال سجاتی و یاسین حتحات اشاره کرد.

دیگر قهرمان الجزایر، جودوکای جوان اهل اوران، مسعود رضوان دریس است که پیروزی خود در وزن ۷۳ کیلوگرم را مدیون هواداری مردم می‌داند. او می‌گوید: «‌برای من افتخار بزرگی است. از این که مدال طلا به دست آوردم بسیار خوشحالم. مردم برای حمایت و تشویق آمدند. حتی پدر و مادرم هم اینجا حاضر بودند.»

انرژی مضاعف مردم

مردم خون‌گرم الجزایر با حضور مشتاقانه خود در طول رقابت‌ها صندلی‌های ورزشگاه‌ها را پر کردند و با تشویق‌های خود به تیم ملی‌ الجزایر و دیگر شرکت‌کنندگان انرژی مضاعف دادند. یک زن الجزایری که برای تشویق تیم ملی این کشور به ورزشگاه آمده بود گفت: «همه چیز زیباست. اورانی‌ها قلب بزرگی دارند. بی‌جهت نیست که می‌گوییم اوران در قلب‌هاست. اورانی‌ها به خوبی پذیرای مهمانان بودند و این زیباست. »

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یکی دیگر از تماشاچیان الجزایری که دختری جوان است معتقد است: «وقتی می‌گوییم بازی‌های مدیترانه‌ای، منظورمان اوران است. اوران سخاوتمند و مدیترانه‌ایست. این شهر دارای مناظر واقعا زیبا، همبستگی میان مردمانش و احترام فراوان برای مهمانان است. »

بازی‌های مدیترانه‌ای برگی تازه برای اوران چه از نظر ورزشی و چه گردشگری می گشاید
محمد عزیز درواز
رئیس کمیته برگزاری اوران ۲۰۲۲

نکته مسلم این است که این بازی‌ها، دومین شهر الجزایر را از نظر زیر ساخت‌های ورزشی، تجربه برگزاری رویدادهای بزرگ و همچنین شهرت در حوزه مدیترانه ارتقا داده است. این موضوع برای رئیس کمیته برگزاری اوران ۲۰۲۲، محمد عزیز درواز مشهود است. او می‌گوید: «فکر می‌کنم تمام دنیا و به‌خصوص اروپا و کشورهای مدیترانه‌ای آسیا و آفریقا می‌توانند از این بازی‌ها که یک المپیک واقعی است لذت ببرند. بازی‌های مدیترانه‌ای برگی تازه برای اوران، چه از نظر ورزشی و چه گردشگری می گشاید. زیرا اکنون شرکت کننده‌های این رقابت‌ها می خواهند نه به عنوان ورزشکار که به عنوان توریست به اوران بازگردند.»

اختتامیه

نوزدهمین دوره بازی‌های مدیترانه‌ای، همانطور که آغاز شده بود، با مراسمی باشکوه در ورزشگاه المپیک اوران، به کار خود پایان داد. در این مراسم ۴۰ هزار تماشگر از پیر تا جوان، شاهد رژه پایانی ۲۶ تیم شرکت کننده همراه با اجرای موسیقی، رقص، آتش‌بازی و پایکوبی بودند. 

 شهر تارانتو در جنوب ایتالیا چهار سال بعد میزبان این مسابقات با نماد سه دایره‌ خواهد بود.

خبرنگار • Farhad Mirmohammadsadeghi

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

قسنطینه؛ شهر پل‌های معلق برآمده از اعماق تاریخ

صومعه بام اوران و قلعه سانتا کروز؛ خط پایان مسابقات دوچرحه سواری اوران الجزایر را بشناسیم

الجزایر؛ سواحل اوران میزبان رقابت‌های قایقرانی بازی‌های مدیترانه