Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جهش تورم در ترکیه به اوج ۲۰ سال گذشته؛ قیمت مسکن یک ماهه ۷ درصد گران شد

بازار آنکارا
بازار آنکارا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نرخ تورم سالانه ترکیه در آوریل گذشته تحت تاثیر تبعات اقتصادی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین و روند صعودی قیمت‌ها که پس از سقوط یکسال اخیر نرخ برابری لیر آغاز شده به بالاترین سطح در ۲۰ سال گذشته رسید.

آگهی

نرخ تورم سالانه ترکیه در آوریل گذشته تحت تاثیر تبعات اقتصادی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین و روند صعودی قیمت‌ها که پس از سقوط یکسال اخیر نرخ برابری لیر آغاز شده به بالاترین سطح در ۲۰ سال گذشته رسید.

موسسه آمار ترکیه روز پنجشنبه با انتشار گزارشی اعلام کرد که نرخ تورم در این کشور در یکسال منتهی به ماه گذشته میلادی به ۶۹.۹۷ درصد رسیده است. مطابق این گزارش، نرخ تورم تنها در ماه آوریل ۷.۲۵ درصد افزایش یافته است.  

داده‌های منتشر شده از سوی موسسه آمار ترکیه نشان می‌دهد که جهش نرخ تورم بیش از همه ناشی از صعود ۱۰۵.۹ درصدی در هزینه حمل‌ونقل به دلیل افزایش نرخ سوخت و افزایش ۸۹.۱ درصدی قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی بوده است.

بر پایه این گزارش، متوسط قیمت مواد غذایی و نوشیدنی های غیرالکلی تنها در ماه گذشته میلادی ۱۳.۳۸ درصد و بهای مسکن نیز در همین مدت ۷.۴۳ درصد بالا رفته است.

نرخ تورم ترکیه پس از ثبت رکورد ۷۳.۱ درصدی در فوریه سال ۲۰۰۲ سیر نزولی به خود گرفته بود و تا پیش از ژوئن ۲۰۱۸ با دامنه کمی حول و حوش ۱۰ درصد نوسان می‌کرد. این نرخ از نوامبر گذشته از مرز ۲۰ درصد عبور کرد و ظرف ۵ ماه به مرز ۷۰ درصد رسید.

لیر ترکیه در سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۴۴ درصد در مقابل دلار آمریکا تضعیف شد. همزمان بانک مرکزی ترکیه تحت فشار رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری، نرخ بهره بانکی را کاهش داد. اقدامی که به باور اکثر کارشناسان اقتصادی زمینه افزایش سرعت نرخ تورم را فراهم کرد. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال، آقای اردوغان تاکید دارد که تضعیف لیر و کاهش نرخ بهره رقابت‌پذیری کالاهای ساخت این کشور و نیز انگیزه سرمایه‌گذاری در ترکیه را افزایش خواهد داد و با شتاب‌گیری رونق اقتصادی، وضعیت کنونی تورم در این کشور پایدار نخواهد ماند. اما منتقدان او معتقدند که حداقل به دلیل تبعات اقتصادی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، در کوتاه مدت نمی‌توان امیدی به کاهش جدی نرخ تورم در ترکیه داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خط و نشان بانک مرکزی اروپا برای تورم فزاینده: سیاست‌های پولی پرقدرت‌تری اتخاذ می‌شود

شوک مثبت ترور ترامپ به بازارهای مالی؛ ارزهای دیجیتال به استقبال شکست بایدن رفتند

بانک جهانی رتبه روسیه را با وجود تحریم به کشور «پردرآمد» ارتقا داد؛ چرا روسیه همتراز آمریکا شد؟