Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اجرایی شدن طرح تحریم نفتی اتحادیه اروپا چه میزان از درآمد ارزی روسیه را تهدید می‌کند؟

تحریم نفتی روسیه
تحریم نفتی روسیه Copyright CANVA
Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با اعلام کلیات طرح کمیسیون اروپا برای به صفر رساندن وابستگی اعضای اتحادیه اروپا به نفت روسیه، قیمت جهانی نفت از مرز ۱۰۹ دلار فراتر رفت.

آگهی

همزمان با اعلام کلیات طرح کمیسیون اروپا برای به صفر رساندن وابستگی اعضای اتحادیه اروپا به نفت روسیه، قیمت جهانی نفت از مرز ۱۰۹ دلار فراتر رفت. 

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد که در تلاش است تا طرح توقف واردات نفت خام روسیه در ۶ ماه آینده و قطع ورود محصولات نفتی فرآوری شده روسیه به اتحادیه اروپا را تا پایان سال ۲۰۲۲ پس از حصول اجماع در میان ۲۷ کشور عضو این اتحادیه به اجرا بگذارد. بدین ترتیب، با لحاظ تخفیف‌هایی در مورد مجارستان و اسلواکی، وابستگی سایر اعضای اتحادیه اروپا به نفت روسیه تا پایان سال جاری میلادی به صفر خواهد رسید. 

در پی اعلام این خبر، بهای هر بشکه نفت پایه برنت در جریان داد و ستدهای روز چهارشنبه از ۱۰۵ دلار تا ۱۰۹ دلار و ۶۵ سنت صعود کرد ولی سپس تا ۱۰۸ دلار و ۵۶ سنت عقب‌نشینی کرد. با این حال، قیمت جهانی نفت روز چهارشنبه ۳.۳ درصد افزایش یافت و به بالاترین سطح در ۶ روز گذشته رسید. 

روسیه چقدر از نفت مورد نیاز اروپا را تامین می‌کرد؟

بر اساس داده‌های اداره آمار کمیسیون اروپا (یورواستات) روسیه به عنوان بزرگترین منبع نفت خام اتحادیه اروپا، تامین کننده حدود یک چهارم مجموع واردات ۲۷ کشور عضو این اتحادیه است. 

آژانس بین‌المللی انرژی نیز گزارش داده که در میان اعضای اتحادیه اروپا، هلند، آلمان و لهستان بزرگ‌ترین وارد کنندگان نفت خام روسیه هستند. چنان که هلند در نوامبر گذشته روزانه ۷۴۸ هزار بشکه نفت از روسیه خریداری کرده است. این میزان واردات نفت خام روسیه برای آلمان ۵۵۵ هزار بشکه در روز و برای لهستان نزدیک به ۳۰۰ هزار بشکه در روز بوده است. 

اما طی ۱۲ ماهه سال ۲۰۲۱، آلمان با واردات ۳۴ درصد از نفت مورد نیاز خود از روسیه، بزرگ‌ترین وارد کننده اروپایی نفت خام از روسیه بوده و در مجموع ۲۳.۶ میلیارد دلار به این کشور پرداخته است. لهستان و هلند نیز در رتبه‌های بعدی قرار گرفته و به ترتیب ۱۴.۷ و ۱۱.۴ میلیارد دلار صرف واردات نفت خام روسیه کرده‌اند. 

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

عایدی روسیه از فروش نفت به اروپا چقدر بود؟

مطابق اعلام بانک مرکزی روسیه، این کشور طی سال ۲۰۲۱ در مجموع ۱۱۰.۲ میلیارد دلار از محل صادرات نفت خام درآمد داشته است. این در شرایطی است که مقصد نزدیک به ۵۲ درصد نفت خام صادراتی روسیه، کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده‌اند.

همچنین مقصد اصلی حدود ۵۱ درصد از صادرات ۶۸.۷ میلیارد دلاری فرآورده‌های نفتی روسیه در سال ۲۰۲۱ نیز کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده‌اند که هلند، فرانسه و آلمان در صدر قرار داشته‌اند. 

بدین ترتیب، اگر طرح کمیسیون اروپا برای به صفر رساندن وابستگی کشورهای عضو اتحادیه به نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه اجرا شود، بر پایه درآمد ارزی روسیه در سال ۲۰۲۱، ۹۲.۳ میلیارد دلار از آن خواهد کاست. این رقم معادل ۱۹ درصد مجموع صادرات نفتی و غیرنفتی روسیه در سال ۲۰۲۱ است. این رقمی است که اتحادیه اروپا برای هزینه‌کرد آن و تامین نفت و فرآورده‌های مورد نیاز خود به سراغ سایر تامین کنندگان اصلی نفت این اتحادیه یعنی نروژ، عراق، نیجریه، عربستان سعودی، قزاقستان، لیبی، ایالات متحده، بریتانیا، آذربایجان و الجزایر خواهد رفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان بریتانیا: لندن به خشک‌شویی «پول‌های کثیف» روسیه تبدیل شده است

بنزین در مجارستان به خارجی‌ها گرانتر فروخته می‌شود

بالاترین و پایین‌ترین میزان حقوق بازنشستگی در اروپا مربوط به کدام کشورهاست؟