جنگ اوکراین؛ کمیسیون اروپا خواستار تحریم کامل نفت روسیه شد

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا
اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا Copyright ap
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس کمیسیون اروپا روز چهارشنبه در جلسه ویژه پارلمان اروپا با عنوان «آثار جنگ اوکراین بر اتحادیه اروپا» خواستار تحریم کامل نفت روسیه و افزایش کمک‌های گسترده بین‌المللی برای بازسازی ویرانی‌های جنگ شد.

آگهی

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد براساس طرح کمیسیون، کشورهای عضو تا پایان سال جاری میلادی واردات نفت از روسیه را کاملا متوقف خواهند کرد و به این ترتیب، نفت روسیه را کاملا تحریم خواهد کرد. براساس این طرح، واردات نفت خام روسیه تا ۶ ماه آینده و محصولات نفتی فرآوری (تصفیه) شده تا پایان سال متوقف خواهد شد. 

همزمان روسیه حملات خود به خطوط راه آهن سراسری اوکراین را تشدید کرده است.

قرار است روز چهارشنبه کمیسیون اروپا طرحی برای تحریم نفت روسیه را به کشورهای عضو اتحادیه پیشنهاد دهد. براساس این طرح ۲۷ کشور عضو به تدریج و تا پایان سال جاری میلادی وابستگی خود به نفت روسیه را به صفر خواهند رساند. البته قرار است دو کشور مجارستان و اسلواکی از این قاعده مستثنی شوند.

همچنین گفته می‌شود تعداد دیگری از بانک‌های روسیه هم از سوی اروپا تحریم خواهند شد و لیست افراد تحریمی هم گسترش می یابد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین طی سخنانی اعلام کرد روسیه باید هزینه هنگفت بازسازی اوکراین را بپردازد.

آخرین تحولات جنگ اوکراین در تاریخ چهارشنبه چهارم ماه مه (۱۴ اردیبهشت) را در این صفحه دنبال کنید:

04.05.2022
22:15

زلنسکی از دبیرکل سازمان ملل خواست تا مجروحان کارخانه آزوف استال را «نجات» دهد

ولودیمر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین از دبیرکل سازمان ملل خواست تا مجروحان کارخانه فولاد آزوف استال را «نجات» دهد. 

وی در گفتگوی تلفنی با آنتونیو گوترش گفت که «زندگی مجروحان» در کارخانه ذوب آهن در «خطر» است و از وی خواست تا برای نجات آنها اقدام کند.. 

شهردار ماریوپل روز چهارشنبه از درگیری‌‌های شدید در اطراف کارخانه خبر داده بود. 

04.05.2022
21:41

روسیه برای مدت سه روز در کارخانه فولاد آزوف استال آتش بس اعلام کرد

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که به مدت ۳ روز در کارخانه فولاد آزوف استال آتش بس برقرار می‌کند. به گفته مسکو این اقدام به منظور خروچ غیرنظامیان از کارخانه انجام می‌شود. 

این آتش بس از ساعت ۸ صبح پنجشنبه به وقت محلی آغاز و تا روز هفتم ماه مه ادامه خواهد داشت. 

در بیانیه وزارت دفاع آمده است که در طول این سه روز  ارتش روسیه و نیروهای جمهوری خودخوانده دونتسک به طور یک جانبه آتش بس برقرار می‌کنند.

04.05.2022
20:49

بایدن می‌گوید در مورد تحریم‌های بیشتر علیه روسیه با گروه ۷ گفتگو می‌کند

جو بایدن، رئيس جمهوری ایالات متحده می‌گوید که این هفته با دیگر رهبران اقتصادهای توسعه یافته جهان در گروه هفت (G7) درباره تحریم‌های بیشتر احتمالی علیه روسیه صحبت خواهد کرد.

بایدن به خبرنگاران گفت: «ما همیشه آماده تحریم‌های بیشتر هستیم. من این هفته با اعضای G7 در مورد آنچه که قرار است انجام دهیم یا ندهیم صحبت خواهم کرد.

04.05.2022
20:47

لولا داسیلوا: زلنسکی و بایدن به اندازه پوتین در جنگ اوکراین مقصر هستند

لوئيز ایناسیو لولا داسیلوا، نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری برزیل می‌گوید ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین و همتای روس او یعنی ولادمیر پوتین، مسئولیت یکسانی در قبال جنگ اوکراین دارند. 

لولا که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۰ رئيس جمهوری برزیل بوده در خصوص وضعیت اوکراین به مجله تایم گفت: «من می‌بینم که هر وقت زلنسکی صحبت می‌کند مورد حمایت قرار می‌گیرد و تمام نمایندگان اروپایی او را تشویق می‌کنند. این در حالیست که این مرد {زلنسکی} به اندازه پوتین مسئول جنگ است.» 

داسیلوا همچنین بایدن را در پیش آمدن این شرایط مقصر دانست. رئيس جمهوری پیشین برزیل که احتمالا بار دیگر به قدرت باز خواهد گشت در این خصوص گفت: «جو بایدن باید از نفوذ سیاسی خود استفاده می‌کرد و با پوتین به صورت مستقیم گفتگو می‌کرد. بایدن می‌توانست از پیش آمدن این جنگ اجتناب ورزد نه اینکه با تحریک کردن این مسیر را تسهیل نماید.» 

لولا داسیلوا همچنین سیاست گسترده تحریم‌ کشورهای جهان علیه روسیه را بی‌فایده دانست و افزود: «چنین تحریم‌هایی فقط اوضاع را بدتر می‌کند. امروز در جهان مردم به دلیل این جنگ باید مبلغ بیشتری برای قبض‌های خود بپردازند. در نتیجه شما کشورهای مختلف را با این تحریم‌ها مجازات می‌کنید، شما بشریت را مجازات می‌کنید.» 

04.05.2022
17:34

وزیرخارجه اوکراین: اگر کشوری در اروپا از تحریم نفت روسیه حمایت نکند، در جنایات مسکو شریک است

دیمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین از کشورهای اروپایی خواست که از ممنوعیت خرید نفت روسیه حمایت کنند. آقای کولبا در یک پیام ویدیویی که در صفحه توییتر خود قرار داده خطاب به کشورهای اروپایی گفت: «اگر کشوری در اروپا وجود دارد که به مخالفت با تحریم نفت روسیه ادامه دهد، دلیل خوبی وجود دارد که بگوییم این کشور در جنایات روسیه در خاک اوکراین شریک است.» 

04.05.2022
17:22

دیپلمات‌های سوئدی به سفارت این کشور در کی‌یف بازگشتند

توبیاس تیبرگ سفیر سوئد در اوکراین می‌گوید سفارت این کشور در کی‌یف کار خود را از سر گرفته است. 

تیبرگ در حساب توییتری خود با اعلام این خبر اضافه کرد: «تیم سفارت به جایی که به آن تعلق داریم بازگشته. ما در کیف، از اوکراین و شهروندان قهرمان آن حمایت می کنیم؛ مردمی که از آزادی خود دفاع می‌کنند.» 

هفته گذشته ولودیمیر زلنسکی، رئيس جمهوری اوکراین هفته گذشته گفته بود که هیئت‌های دیپلماتیک ۲۷ کشور دوباره در کی‌یف فعالیت خود را از سر گرفته‌اند. 

04.05.2022
16:51

مجارستان: نمی‌توانیم ازممنوعیت اتحادیه اروپا بر واردات نفت روسیه حمایت کنیم

پیتر سیجاریتو، وزیر امور خارجه مجارستان می‌گوید کشورش نمی‌تواند از تحریم پیشنهادی اتحادیه اروپا بر واردات نفت خام روسیه حمایت کند چرا که این سیاست امنیت انرژی بوداپست را با مشکل مواجه می‌کند. 

سیجارتو در یک پیام ویدیویی که در حساب فیسبوکی خود به اشتراک گذاشته همچنین گفت: «مجارستان تنها در صورتی می‌تواند با این اقدامات موافقت کند که واردات نفت خام از روسیه از طریق خط لوله از تحریم‌ها مستثنی شود.»

وزرای خارجه مجارستان و روسیه
04.05.2022
16:41

رئيس جمهوری مکزیک: به تحریم‌ها علیه روسیه نمی‌پیوندیم 

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئيس جمهوری مکزیک می‌گوید دولت او تحریم‌هایی را که به دلیل تهاجم روسیه به اوکراین علیه مسکو وضع شده، اجرا نمی‌کند. 

آقای لوپز اوبرادور در یک کنفرانس خبری با اشاره به این مطلب اضافه کرد: «ما می خواهیم بی طرف بمانیم و به تحریم‌ها نمی‌پیوندیم.»

او همچنین از مسکو و کی‌یف خواست که با یکدیگر برای حل اختلافات خود گفتگو کنند. 

04.05.2022
14:14

دستگاه امنیتی ارتش اوکراین: روسیه ۹ مه در ماریوپل رژه نظامی برگزار می‌کند

سازمان امنیت ارتش اوکراین (گور) می‌گوید روسیه برای برگزاری یک رژه نظامی در روز ۹ مه در بندر ماریوپل آماده می‌شود. نهم مه، سالروز شکست ارتش آلمان نازی و تصرف برلین از سوی متفقین و به‌ویژه ارتش سرخ شوروی است. 

به گفته این نهاد اطلاعاتی، سرگی کیرنکو، معاون مدیر اداره ریاست جمهوری روسیه برای برگزاری این مراسم وارد شهر ماریوپل شده است. 

بندر استراتژیک ماریوپل بیش از دو ماه است که در محاصره کامل نیروهای روسیه قرار داد. کارخانه آزوف‌استال، آخرین سنگر نظامیان اوکراینی، با وجود مقاومت گسترده در حال تخلیه شدن از غیرنظامیان است.

04.05.2022
13:36

روسیه: محموله‌های تسلیحاتی ناتو برای اوکراین، هدف مشروع ما است

سرگی شویگو، وزیر دفاع روسیه درباره ارسال سلاح ناتو به اوکراین هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری تاس آقای شویگو گفت ما حرکت محموله‌های مهمات را رصد می‌کنیم و هر سلاحی برای نیروهای مسلح اوکراین یک هدف مشروع برای ما است.

از زمان جدی شدن احتمال حمله روسیه به اوکراین در ماه ژانویه، کشورهای عضو ناتو  کمک‌های نظامی به اوکراین را به شدت افزایش دادند. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ اوکراین؛ پوتین به خاطر اظهارات لاورف درباره هیتلر از نخست وزیر اسرائیل عذرخواهی کرد

موسسه تحقیقاتی کیل آلمان: کمک‌‌های کشورهای غربی به اوکراین به پایین‌ترین سطح خود رسید

درخواست پوتین و بن سلمان از همه اعضای اوپک پلاس: به دیگر تولیدکنندگان نفت ملحق شوید