Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پارلمان بریتانیا: لندن به خشک‌شویی «پول‌های کثیف» روسیه تبدیل شده است

منظره‌ای از منطقه تجاری پایتخت بریتانیا
منظره‌ای از منطقه تجاری پایتخت بریتانیا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بریتانیا از دیرباز متهم است که به نخبگان روس و پولی که آنها به این کشور سرازیر می‌کنند روی خوش نشان می‌دهد و به همین دلیل به برخی مناطق شیک پایتخت لقب «لندنگراد» داده می‌شود.

آگهی

پارلمان بریتانیا روز پنجشنبه با انتشار گزارشی ناکامی دولت این کشور در مقابله با «پول کثیف» روسیه را به رغم وضع تحریم‌ها محکوم کرد.

نمایندگان بریتانیایی در این گزارش پارلمانی تاکید کردند که با وجود مخالفت‌ها و ناسازگاری‌های نشان داده شده، «پول‌های کثیف» روسیه همچنان به این کشور سرازیر می‌شوند.

کمیته‌ای متشکل از نمایندگان همه احزاب در پارلمان بریتانیا این گزارش را تهیه کرده و یادآور شده‌ است که وزرا اگر چه در خصوص لزوم سرکوب دزدسالاران به خود می‌بالند اما این‌ها تنها لفاظی‌هایی بیش نیست و با رویکرد و اقدامات سازنده مغایرت داشته است.

دولت بوریس جانسون حتی پیش از تهاجم نظامی همه جانبه روسیه به اوکراین مدعی شده بود که برای مقابله با پول‌های مشکوک روسیه بسیار با اقتدار عمل خواهد کرد.

این در حالیست که کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا در گزارش اولیه خود مدعی شد که مذاکرات سخت و فشرده در این خصوص با اقداماتی به اندازه کافی قوی و مشخص از سوی دولت دنبال نشده است.

بریتانیا از دیرباز متهم است که به نخبگان روس و پولی که آنها به این کشور سرازیر می‌کنند روی خوش نشان می‌دهد و به همین دلیل به برخی مناطق شیک پایتخت لقب «لندنگراد» داده می‌شود.

تام توگندات، رئیس محافظه‌کار کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا در این خصوص می‌گوید: «دولت‌ها برای مدت طولانی، به بازیگران شرور و دزد‌سالاران اجازه داده‌اند تا پول‌های کثیف خود را در خشک‌شویی خودکار لندن بشویند.»

این گزارش تاکید می‌کند که قانون فعلی علیرغم سخت‌گیری‌های اخیر به اندازه کافی پیش نمی‌رود، و «شرم آور است که برای وادار کردن دولت به اقدام جدی باید پای جنگ به میان آید.»

گزارش پارلمانی بریتانیا همچنین به لزوم تامین منابع لازم برای مبارزه با این پدیده توسط نهاد‌های ذی‌صلاح اشاره و تاکید می‌کند که تحریم‌های اتخاذ شده - که به گفته دولت هزار نفر و ۱۲۰ شرکت را هدف قرار می‌دهد - باید به تحقیقات کیفری منجر شود.

کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا سپس یاد آور می‌شود: «تهدیدی که تأمین مالی غیرقانونی برای امنیت ملی ما ایجاد می کند، پاسخی جدی می طلبد.»

تام توگندات، رئیس این کمیته معتقد است: «نشان دادن جایگاه بریتانیا به عنوان پناهگاه امن برای پول‌های کثیف لکه ای بر شهرت و اعتبار ماست. دولت باید قوانین را با اصول مورد پذیرش مردم بریتانیا هماهنگ کند و منافذی را که اجازه چنین بهره برداری را می‌دهد، ببندد.»

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

لیز تراس، وزیر امور خارجه بریتانیا اما این انتقاد‌ها را رد می‌کند و بدون اشاره به بخشی از آنها که به زمان پیش از وقوع جنک مربوط می‌شود،‌ می‌گوید: «ما به محض شروع این جنگ وحشتناک، به محض این که روسیه به اوکراین حمله کرد، قوانین اضطراری را تصویب کردیم و توانستیم روسیه را هدف تحریم‌ها قرار دهیم».

وزیر خارجه بریتانیا سپس افزود: ما به عنوان یک کشور بیش از هر دولت دیگری در جهان افراد و نهادهایی را در روسیه تحریم کرده‌ایم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: روسیه در واکنش به تحریم‌‌های اروپا مسیر صادرات غرب به شرق را تغییر می‌دهد

رشد ۵۰ درصدی درآمد نفتی روسیه؛ اثرگذاری تحریم‌های غرب کی آغاز می‌شود؟

اجرایی شدن طرح تحریم نفتی اتحادیه اروپا چه میزان از درآمد ارزی روسیه را تهدید می‌کند؟