Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پروژه‌های بریتانیا، ‌آلمان و هلند در دریای شمال برای کاستن از وابستگی انرژی به روسیه

اقدام دولت‌های اروپایی برای بهره‌برداری از ذخایر جدید گاز، انتقاد فعالین محیط زیست را به همراه داشته است.
اقدام دولت‌های اروپایی برای بهره‌برداری از ذخایر جدید گاز، انتقاد فعالین محیط زیست را به همراه داشته است. Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت‌های بریتانیا و هلند جداگانه اعلام کردند که قصد دارند با سرمایه‌گذاری برای تامین انرژی از منابع دریایی، نیاز خود را به نفت و گاز روسیه کاهش دهند.

آگهی

با تایید نهادهای ذی‌صلاح بریتانیایی، زمینه برای توسعه میدان گازی جدید در دریای شمال فراهم شده تا کاهش وابستگی اروپا به منابع انرژی روسیه تحقق یابد. 

کواسی کوارتنگ، وزیر بازرگانی و انرژی بریتانیا، می‌گوید با تایید سازمان‌های ناظر، زمینه برای توسعه میدان گازی جکدا توسط شرکت شل فراهم می‌شود. 

کوارتنگ در حساب توییتری خود با اعلام این مطلب همچنین گفت: «ما به گسترش ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر متعهد هستیم اما در عین حال در مورد نیازهای انرژی خود هم واقع‌بین هستیم. ما باید بیشتر گاز مورد نیاز خود را از آب‌های بریتانیا تامین کنیم تا بتوانیم از امنیت انرژی خود حفاظت نماییم.» 

در همین راستا دولت هلند نیز اعلام کرده که مجوز پروژه مشترک اکتشاف گاز با آلمان را صادر کرده است. 

این اقدامات تنها یک روز پس از آن صورت گرفته که شرکت گاز پروم روسیه اعلام کرد که عرضه گاز به شرکت هلندی گاز تررا را متوقف می‌کند. گاز پروم می‌گوید این تصمیم را به دلیل امتناع تامین کننده هلندی از پرداخت بهای گاز به روبل، اتخاذ کرده است. 

پروژه جدید حفاری گاز در حدود ۱۹ کیلومتری سواحل هلند و آلمان و در نزدیکی جزیره اسخیرمونیکوخ هلند و جزیره برکوم آلمان صورت می‌گیرد. سال گذشته مقام‌های ایالت نیدرزاکسن آلمان اعلام کرده بودند اجازه نخواهند داد این پروژه اجرایی شود اما به نظر می‌رسد جنگ اوکراین، شرایط را تغییر داده است. در صورتی که این عملیات اجرایی و از سوی مقام‌های آلمانی تایید شود، دو کشور می‌توانند تا پایان سال ۲۰۲۴ بهره‌برداری از گاز این منطقه را آغاز کنند. 

این سرمایه‌گذاری‌های جدید در زمینه سوخت‌های فسیلی در حالی صورت می‌گیرد که این اقدامات با انتقاد فعالان محیط زیست اروپایی رو به رو شده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روز چهارشنبه آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد هشدار داده بود که جنگ در اوکراین نباید باعث منحرف شدن توجهات از نیاز برای مبارزه با گرمایش جهانی کره زمین شود. 

آقای گوترش همچنین از کشورهای جهان خواسته است تا حفاری‌های جدید برای پروژه‌های جدید گاز، نفت و زغال سنگ را متوقف کنند و هشدار داده است که پروژه‌هایی از این دست برای محیط زیست مضر هستند و توجیه اقتصادی هم ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش برای «استخدام» دیپلمات‌های روس در سازمان‌های اطلاعاتی غربی؛ مسکو سفیر هلند را احضار کرد

سوئد نخستین «زنگ خطر زودهنگام» را در پی کاهش عرضه گاز به صدا درآورد

طرح آلمان برای مقابله با افزایش قیمت انرژی؛ استفاده نامحدود از حمل و نقل عمومی با ۹ یورو در ماه