سوئد نخستین «زنگ خطر زودهنگام» را در پی کاهش عرضه گاز به صدا درآورد

نیروگاه هسته ای فورسمارک در فورسمارک، سوئد،
نیروگاه هسته ای فورسمارک در فورسمارک، سوئد، Copyright Bertil Ericson/TT via AP
نگارش از Mohsen Behzad Karimi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس انرژی سوئد پس از دانمارک نخستین زنگ خطر را در پی کاهش میزان عرضه گاز به صدا در آورد. آژانس انرژی سوئد در یک بیانیه خبری اعلام کرد: «سوئد و دانمارک یک بازار مشترک گازی دارند، از این رو ما تصمیم گرفتیم که اقدامی مشابه دانمارک را اتخاذ کنیم.»

آگهی

آژانس انرژی سوئد پس از دانمارک نخستین زنگ خطر را در پی کاهش میزان عرضه گاز به صدا در آورد.  آژانس انرژی سوئد در یک بیانیه خبری اعلام کرد: «سوئد و دانمارک یک بازار مشترک گازی دارند، از این رو ما تصمیم گرفتیم که اقدامی مشابه دانمارک را اتخاذ کنیم.»

سالهاست اتحادیه اروپا برنامه همیاری مشترکی را برای کشورهایی که با کمبود گاز روبرو می شوند در دستور کار قرار داده است. این برنامه به سه بخش «زنگ خطر زودهنگام»، «زنگ خطر» و «شرایط اضطراری» تقسیم می‌شود.

 آژانس انرژی دانمارک در روز گذشته (دوشنبه) فاز نخست این برنامه یعنی زنگ خطر زودهنگام را فعال کرد. این آژانس اعلام کرد: «شرایط بسیار جدی و با پایین آمدن میزان عرضه رو به وخامت است.» این در شرایطی است که میزان ذخیره دانمارک در آغاز بحران انرژی ۷۵ درصد اعلام شده بود.

«سیستم هشدار اروپا» در کنار امکان برخورداری از همیاری دیگر کشورهای عضو، این اجازه را می‌دهد تا این کشورها اقدام به جیره بندی کنند.

از سوی دیگر آژانس انرژی سوئد اعلام کرد: «شبکه گاز رسانی سوئد در حال حاضر دچار مشکل نیست و میزان ذخیره سوئد، دانمارک و اروپا تا آخر پاییز به میزان لازم خواهد رسید.»

 شرکت انرژی دانمارک «اورشتد» در اوایل ماه گذشته اعلام کرد واردات گاز روسیه به این کشور از اوایل ما ژوئن (خرداد) متوقف خواهد شد. این توقف به دنبال مخالفت این شرکت با پرداخت به روبل برای خرید گاز رخ داد. هلند نیز در روز دوشنبه محدودیت استفاده از ذغال سنگ برای تولید انرژی را تا اطلاع ثانوی معلق کرد.

آلمان و اتریش نیز به افزایش استفاده از ذغال سنگ روی آوردند. اقدامی که در مغایرت با اهداف زیست محیطی بسیاری از کشورهای اروپایی است، اما در سایه بحران روسیه سکوت سنگین فعالان محیط زیست و سیاست‌مداران احزاب سبز را به همراه داشته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پروژه‌های بریتانیا، ‌آلمان و هلند در دریای شمال برای کاستن از وابستگی انرژی به روسیه

جنگ اوکراین؛ آلمان: مسکو از انرژی «به عنوان سلاح» استفاده می‌کند

استکهلم یک خبرنگار چینی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی اخراج کرد