Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

رشد ۵۰ درصدی درآمد نفتی روسیه؛ اثرگذاری تحریم‌های غرب کی آغاز می‌شود؟

میدان نفتی روسیه در سیبری
میدان نفتی روسیه در سیبری Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس بین‌المللی انرژ‌ی تخمین زده که عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه طی ماه گذشته حدود ۱ میلیون بشکه در روز کاهش یافته و این روند می‌تواند در نیمه دوم سال ۳ برابر شود.

آگهی

آژانس بین‌المللی انرژی از افزایش ۵۰ درصدی درآمد نفتی روسیه با وجود وضع تحریم‌های اقتصادی غرب و کاهش عرضه برخی پالایشگاه‌های این کشور خبر داد. 

آژانس بین‌المللی انرژی که مقر آن در پاریس قرار دارد،  در گزارش ماهانه خود اعلام کرد که مسکو طی سال جاری میلادی تا کنون حدود ۲۰ میلیارد دلار از محل فروش نفت خام و فرآورده‌های آن درآمد داشته که از صادرات روزانه ۸ میلیون بشکه‌ای روسیه حکایت دارد. 

بر پایه این گزارش، مسکو در چهار ماه نخست سال ۲۰۲۱ نزدیک به ۱۳.۳ میلیارد دلار از محل صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی درآمد داشته ولی به لطف جهش قیمت جهانی نفت، این رقم بیش از ۶.۶ میلیارد دلار افزایش یافته است.

آژانس بین‌المللی انرژی همچنین اشاره کرده که اتحادیه اروپا در آوریل گذشته همچنان بزرگترین بازار صادرات روسیه و مقصد ۴۳ درصد از صادرات نفتی این کشور بوده است.

با این حال، این نهاد بین‌المللی تاکید کرده که نشانه‌هایی از تاثیرگذاری تحریم‌های اقتصادی غرب بر کاهش درآمدهای نفتی روسیه بروز کرده است. 

این آژانس تخمین زده که عرضه نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه طی ماه گذشته حدود ۱ میلیون بشکه در روز کاهش یافته و این روند می‌تواند در نیمه دوم سال ۳ برابر شود که در این صورت موجب کاهش محسوس درآمدی ارزی روسیه خواهد شد.  

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه شرکت‌های مرتبط با دولت روسیه همانند غول تولید نفتی روسنفت (Rosneft PJSC) از ۱۵ ماه مه آغاز می‌شود و این اتحادیه در حال حرکت به سمت قطع کامل وابستگی به نفت خام روسیه است. البته آژانس بین‌المللی انرژی یادآور شده که آسیا همچنان یک مشتری مشتاق نفت روسیه است و چین و هند محموله‌هایی برگشت خورده از اروپا را به سرعت تحویل می‌گیرند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

با این وجود، آژانس بین‌المللی انرژی برآورد کرده که در صورت حصول توافق میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای تحریم کامل نفت روسیه، این کشور تا پایان سال جاری میلادی ناگزیر به توقف استخراج از برخی میادین نفتی خود خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وضع تحریم‌های تازه علیه مسکو؛ اتحادیه اروپا صادرات طلا و بزرگ‌ترین بانک روسیه را هدف گرفت

پارلمان بریتانیا: لندن به خشک‌شویی «پول‌های کثیف» روسیه تبدیل شده است

زن اوکراینی به اتهام رها کردن بادکنک‌های رنگی در آسمان مسکو به ۱۲ سال زندان محکوم شد