Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رابطه بین قیمت درمان‌های موجود و میزان تاثیر آن‌ها بر بیماران کرونایی چیست؟

پیش‌نویس گزارش یک سازمان غیرانتفاعی تحقیقاتی برای قیمت‌گذاری دارو در ایالات متحده آمریکا منتشر شد
پیش‌نویس گزارش یک سازمان غیرانتفاعی تحقیقاتی برای قیمت‌گذاری دارو در ایالات متحده آمریکا منتشر شد Copyright CANVA PRO
Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طبق پیش‌نویس گزارش یک سازمان غیرانتفاعی تحقیقاتی برای قیمت‌گذاری دارو در ایالات متحده آمریکا، قیمت داروهایی که تاکنون برای درمان کووید-۱۹ مجوز گرفته‌اند «به‌طور معقولی» با میزان تاثیرگذاری آن‌ها در نجات جان انسان‌ها مطابقت دارند.

آگهی

طبق پیش‌نویس گزارش یک سازمان غیرانتفاعی تحقیقاتی برای قیمت‌گذاری دارو در ایالات متحده آمریکا، قیمت داروهایی که تاکنون برای درمان کووید-۱۹ مجوز گرفته‌اند «به‌طور معقولی» با میزان تاثیرگذاری آن‌ها در نجات جان انسان‌ها مطابقت دارند.

موسسه بررسی بالینی و اقتصادی (ICER) در پیش نویس گزارش خود اعلام کرد که داروهای شرکت فایزر با نام پاکسلووید (Paxlovid)، شرکت مرک با نام مولنوپیراویر (Molnupiravir) که هر دو قرص ضد ویروسی هستند و همچنین داروی «سوتروویماب» (Sotrovimab) که یک داروی پادتنی مونوکلونال داخل وریدی و ساخت شرکت بریتانیایی گلاکسواسمیت‌کلاین (GSK) است مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند.

این سه درمان به‌صورت اضطراری برای افراد مبتلا به کووید-۱۹ خفیف تا متوسط که در معرض خطر پیشرفت بیماری هستند تایید شده است. دولت ایالات متحده آمریکا این سه دارو را خریداری کرده و به‌صورت رایگان در اختیار مراکز بهداشتی و درمانی قرار داده است.

دولت حدود ۵۳۰ دلار برای یک دوره پنج روزه درمانی استفاده از قرص پاکسلووید، ۷۰۰ دلار برای یک دوره پنج روزه درمانی استفاده از قرص مولنوپیراویر و مبلغ ۲۱۰۰ دلار برای یک دوره درمانی سوتروویماب پرداخت کرده است. سوتروویماب تنها درمان پادتنی موجود است که مشخص شده است علیه سویه اومیکرون موثر است.

موسسه بررسی بالینی و اقتصادی در بررسی‌های خود اعلام کرد که قرص مولنوپیراویر میزان بستری شدن در بیمارستان را برای بیماران پرخطر تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد. این رقم برای قرص پاکسلووید ۸۸ درصد و برای سوتروویماب ۷۹ درصد اعلام شده است.

استیو پیرسون، رئیس موسسه بررسی بالینی و اقتصادی به رویترز گفت: «در حال حاضر همسویی قیمت و سود [تاثیر دارو] معقول به نظر می‌رسد.»

قرص‌های تولیدی شرکت فایزر و مرک باید در خانه مصرف شوند اما پادتن شرکت گلاکسواسمیت‌کلاین در بیمارستان یا مراکز درمانی تزریق می‌شود.

موسسه بررسی بالینی و اقتصادی از فرمولی با نام «سال زندگی با کیفیت» (QALY) که در واقع هزینه یک سال سلامتی کامل به ازای هر بیمار است در تخمین ارزش منصفانه داروها استفاده می‌کند.

طبق این معیار و سایر معیارها موسسه بررسی بالینی و اقتصادی آمریکا اعلام کرد که داروی فلووکسامین بهترین ارزش را با ۶ هزار دلار به ازای هر «سال زندگی با کیفیت» به دست آورده است. پس از این دارو، قرص پاکسلووید با ۱۸ هزار دلار به ازای هر «سال زندگی با کیفیت» قرار گرفته است و در رتبه‌های بعدی مولنوپیراویر با ۵۵ هزار دلار و سوتروویماب با ۶۹ هزار دلار قرار دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آژانس دارویی اتحادیه اروپا قرص ضد کووید تولیدی شرکت فایزر را تایید کرد

آمریکا مجوز استفاده از قرص فایزر را به‌عنوان نخستین درمان خانگی کرونا تایید کرد

شیوع اومیکرون؛ آیا واکسن‌ و داروهای رایج در برابر سویه جدید کرونا کارایی دارند؟